Ortopedi & Fizik TedaviO

Boyun Fıtığı Dosyası

Sebepleri nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

BOYUN FITIĞI

Boynumuzun hareketli olmasını sağlayan yapı içerisinde omurlar arasındaki kıkırdak (disk) önemli bir görev almaktadır. Bu kıkırdak bazı durumlarda   kanalın dışına doğru taşabilir ve bazen de yer değiştirerek omurilik kanalına doğru ilerleyerek   buradan çıkan sinir köklerine bası yapabilir.  Kıkırdağın dışarı doğru ilerlemesi ve kolumuza giden sinirler ile omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan   bu rahatsızlığa boyun fıtığı denilmektedir. Ülkemizde ve dünyada yaşam ve çalışma koşullarının değişmesi sebebi ile boyun fıtığı hastaları giderek artmaktadır.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Boyun fıtığının en bilinen belirtileri şunlardır:

  • Ensede ağrı ve boyun hareketlerinde kısıtlılık
  • Enseden kollara, başımıza, göğüse ve sırta yayılabilen ağrıların olması
  • Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi
  • Kollar ve/veya ellerde kas gücü azalması (taşıma ve kavrama güçlüğü, elde tutulan objeleri düşürmek)
  • Baş dönmesi, kulak çınlaması, bulantı gibi semptomlar

Ayrıca boyun fıtığı belirtilerinde karşılaşılan ağrıların önemli bir özelliğinin de kötü pozisyonda durma ile artması olduğunu  unutmamalısınız.

BOYUN FITIĞI OLUŞMASINDAKİ NEDENLER

Boyun fıtığının oluşmasında kişinin postür bozukluğu ile boyuna aşırı yük binmesi ve boyun bölgesinde yaşanan travmalar (kaza, uygunsuz hareket) önemli nedenlerdendir.

Ayrıca son yıllarda çalışma şartlarının değişmesi  ile ergonominin bozulması boyun fıtığına davetiye çıkaran  sebeplerin başında yer almaktadır. Yaş ile birlikte kıkırdak sıvı içeriğinin azalması, boyun bölgesini sürekli yüke maruz bırakarak bilgisayar başında uzun zaman geçirmek, kötü pozisyonda  sık yolculuk yapmak, boyun fıtığına neden olmaktadır.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Boyun fıtığı tedavisinde erken tanı önemlidir. Boyun fıtığının doğru tanısı uzman hekimlerce yapılmış iyi bir klinik muayene ve gerekli koşullarda görüntüleme yöntemlerinin kullanılması ile gerçekleşir. Tanı sonrasında cerrahi müdahaleyi gerektirmeyecek boyun fıtıklarında erken dönem boyuna yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, boynu güçlendiren egzersizler ile oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Rahatsızlığın ileri dönemlerinde, egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri ile sonuç alamadığımız durumlarda ve geçmeyen ağrılı olgularda klinik ve görüntüleme yöntemleri ile birlikte hasta yeniden değerlendirilerek  fıtık ameliyatı gerekli ise hastalarımızı yönlendirerek cerrahi olarak da  tedavi ediyoruz.

ÖZETLE

Size bu yazıda kısaca boyun fıtığından, sebep ve belirtileri ile tedavi yöntemlerinden bahsettik. Öncelikle günlük yaşantınızda dikkatli davranıp ufak değişiklikler yaparak, ergonominize önem vererek boyun fıtığına sebep olan etmenleri ortadan kaldırın. Sağlıkta en iyisi sağlıklı iken değerini bilip sağlığınızı korumanızdır.

Öte yandan tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi boyun fıtığında da erken teşhis tedavi yöntemini ve süresini değiştirecek kadar önemlidir.

27 Temmuz, 2017

Güven Hastanesi

Mobil Sitesi - Tüm hakları saklıdır.

Created by HelloWorld