Ortopedi & Fizik TedaviO

Skolyoz Nedir?

Bu rahatsızlığını hiç duydunuz mu?

Ülkemizde yaklaşık 1.5 milyon skolyoz hastası var ancak halk arasında yeterince bilinen ve farkındalığı olan bir hastalık değil. Erken teşhisin tedavi şansını büyük ölçüde olumlu etkilediği bu rahatsızlığa bu paylaşımla dikkat çekmek istedik.

Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. 

Yetişme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalık. Genç kızlarda, erkeklere oranla 10 KAT daha fazla görülüyor. Hastalık erken teşhis edildiğinde tedavisinde yüzde 100'e varan bir başarı sağlanıyor. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimi engelleniyor ve tedavi sürecini de zorlaştırıyor.

Skolyoz tedavisinde Cerrahi ve Cerrahi olmayan iki tip tedavi yöntemi var. Hangi tedavinin seçileceğine eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. 

Skolyozun erken belirtileri arasında omurga eğriliği, omuz ve kalçanın simetrik olmaması, birinci eğriliği karşılayan ikinci eğriliğin varolması, sırt - bel ağıları ve nefes darlığı bulunuyor.

Bu belirtilerden şüphelendiğiniz bir durumda erken teşhis ile başarı şansını artırmak için hemen bir uzmana görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Güven Çayyolu Sağlık Kampüsü,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Bölüm sayfasına gitmek için tıklayınız

24 Haziran, 2017

Güven Hastanesi

Mobil Sitesi - Tüm hakları saklıdır.

Created by HelloWorld