Immunology and Allergy

I

About the Department

Bağışıklık Sistemi ve Allerji

Bağışıklık sistemi dengesiz olarak fazla miktarda çalışırsa ‘Allerjik Hastalıklar’ ortaya çıkar. Allerji; normalde vücuda bir zararı olmayan maddelerin bağışıklık sistemi tarafından zararlı gibi algılanıp aşırı reaksiyon verme durumudur. Allerjinin genetik olarak geçişi söz konusudur. Genetik olarak alerjiye yatkınlık olması şeklinde tanımlayabileceğimiz ‘Allerjik Bünye’ (atopi) toplumda oldukça yaygın olup %25 gibi yüksek oranlara çıkmaktadır.

Dışarıdan nefes yoluyla aldığımız polenler, tozlar, ev hayvanı epitelleri, küf mantarları daha çok nefes yoluyla ilgili alerjik hastalıklara örneğin alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik konjonktivit (göz alerjisi), alerjik bronşial astıma neden olmaktadır. Allerjik riniti olan hastaların üçte birinde astım gelişme riski vardır.  Hem saman nezlesi hem de astım okul ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyen yaygın iki hastalıktır.

Derimize temas eden ilaçlar (krem gibi), kimyasal maddeler (deterjan gibi) deri üzerinde kaşıntı ve kızarıklık ile seyreden ‘Dermatit’ (egzema) yapabilir. Meslek gereği dokunduğumuz kimyasal maddeler (boya, lateks eldiven) ‘Allerjik Kontak Dermatite’ yol açabilir.

Ağız yoluyla aldığımız besinler, ilaçlar mide barsak sistemimizde alerjik reaksiyon yaptığı gibi tüm hayati organlarımızı ilgilendiren sistemik alerjik hastalığa neden olabilir. Sistemik alerjik hastalık (anafilaksi) ölümcül seyredebilir. Tedavi amacıyla kullandığımız ilaçlar yan etkilerinden başka alerjik reaksiyonlara neden olarak hem altta yatan hastalığın tedavisini aksatıp hem de değişik organlarımıza zarar vermektedir.

Arı, sivrisinek gibi böcekler tarafından ısırıldığında/ sokulduğunda genelde sadece o bölgede hafif reaksiyon gözlenirken duyarlı kişilerde yaygın sistemik reaksiyonlar gözlenebilir. Arı sokmasından kısa süre sonra ortaya çıkan yaygın kaşıntı, kızarıklık, nefes darlığı, bayılma gibi durumlarda acil tedavi yapılmalıdır.

Atopik Dermatit (alerjik egzema) çocukluk çağının önemli ve kronik bir deri hastalığıdır. Ürtiker anjioödem erişkinlerde daha sık gözlenen inatçı, zor tedavi edilen alerjik deri hastalıklarıdır.

Allerjik hastalıkların tedavisinde korunma temel prensiptir. Allerji yapan etkenden uzak durmaya çalışmak ilk yapmamız gerekendir. Ancak bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Hastalığın tablosuna göre ilaç tedavisi alerji hekimleri tarafından düzenlenmektedir. İmmünoterapi (aşı tedavisi); alerjimiz olan maddeyi uygun doz ve sürede hastaya vererek, alerjik duyarlanmanın azalması/ortadan kalkması sağlanabilir. Tüm alerjik hastalıklarda ve alerji yapan tüm maddelere karşı aşı tedavisi uygulanmaz. Uygun hasta seçimi konunun uzmanı hekimlerce yapılmalıdır. Allerji aşıları içinde kesinlikle KORTİZON bulunmamaktadır.

Bağışıklık sisteminin en önemli ve yaygın hastalık grubu olan alerjik hastalıklar çocuklar ve erişkinleri yaygın olarak etkilemektedir. Koruyucu önlemler, zamanında yapılan tedavilerle yaşam kalitesi arttırılabilir.

Bölümümüzden Faydalı Yazılar

June 03, 2017

Polen Mevsimi Geldi

DetailsD

Educational and Training Background

Fields of Interest

View CV

Our Health TeamO

Güven

Mobile Site

Created by HelloWorld