Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz bacak sendromu teşhis ve tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor.

Uykuda bacakları hareket ettirme, uzun süre hareketsiz kalamama, bacaklarda ağrı ve yanma gibi şikayetlere neden olan “huzursuz bacak sendromu” teşhis ve tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor. Rahatsızlığın neden olduğu yakınmalar, güncel tanı ve yeni tedavi yöntemleriyle azaltılabiliyor. 

Huzursuz bacak sendromunun genellikle gece neden olduğu şikayetlerin gündüze de kaymaması için, sorunun erken dönemde teşhis ve tedavisi edilmesi önem taşımaktadır.

Huzursuz bacak sendromu genellikle dinlenme halindeyken veya otururken bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve hareket etme ihtiyacı hissettiren tarif edilemez bir his olarak tarif edilebilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişiler için, uzun süre oturmayı gerektiren etkinlikler ve uzun süreli yolculuklar adete bir kabus haline gelebilir. Toplumda yaklaşık her on kişiden birinde görülmesine rağmen, çoğu kişi bu durumun bir sağlık sorunu olduğunun farkında değildir. Oysaki rahatsızlığın tedavisi mümkündür. 

Huzursuz bacak sendromunun tedavisinde öncelikle sendromun kaynağı araştırılır. Demir ve üre eksikliği huzursuz bacak sondromunun başlıca sebeplerindendir. Bunların dışında sendrom başka rahatsızlıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkmış olabilir. İlaç tedavisi ile birlikte varsa sendromu tetikleyen metabolik bozukluklar da ortadan kaldırılarak şikayetlerin önüne geçilebilmektedir.

Bu Konudaki Diğer Yazılar

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz bacak sendromu teşhis ve tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor.