Varisi Görmezden Gelmeyin

Varis estetik bir rahatsızlık olmanın ötesinde sağlığı tehdit eden önemli bir problemdir.

Bacaklardaki toplardamarların yüzeyden geçtiği yerlerde belirgin hale gelerek istenmeyen görüntü oluşturması rahatsızlığına varis denir. Varisi olanlar özellikle yaz ayları estetik açıdan çok rahatsız olurlar. Estetik sorunlar sebebi ile giyim tarzlarını varisin görüldüğü bölgeyi örtecek şekilde giyinen hastaların sayısı oldukça fazladır.

Oysa varis estetik bir rahatsızlık olmanın çok ötesinde bir hastalıktır. İlerleyen aşamalarda hastada kaşıntıya, gece kramplarına ve şişliklere sebep olabilir. Varis damarları mikrop kaptığı durumda bacakta yaralar ve kahverengi lekeler oluşturabilir.

Öte yandan varis damarları içinde yavaş ilerleyen kan pıhtılaşmaya eğimli olur. Varis damarları içinde pıhtılaşan kanın vücutta dolaşımı oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu ihtimal düşüktür ancak varis gibi tedavisi basit bir hastalık için düşük de olsa böyle bir riski görmezden gelmek gereksizdir.

Varis tedavisinde erken müdahele oldukça önemlidir. İleri seviye varis tedavisinde ameliyat seçeneği tek çare iken rahatsızlığın erken döneminde lazer müdahele ile varisli damar yakılarak rahatsızlık 10 dakika gibi kısa bir sürede ve hastanın günlük yaşantısını etkilemeden tedavi edilebiliyor.

Ameliyatsız varis tedavisi hakkında Uz.Dr. Sezai Aydın'ın videosunu izlemek için tıklayabilir, doktor profiline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Bu sebeple varis şikayeti olan tüm hastaları vakit kaybetmeden muayene olarak rahatsızlık ilerlemeden tedavi olmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu Konudaki Diğer Yazılar

Varisi Görmezden Gelmeyin

Varis estetik bir rahatsızlık olmanın ötesinde sağlığı tehdit eden önemli bir problemdir.