Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu ve Cerrahi Tedavisi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu ve Cerrahi Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma sorununun cerrahi yöntemlerle tedavisi, hızlı ve uzun süreli bir düzelme sağlıyor.

Paylaş:
...

Anatomik yapıdaki bozukluklar, bebeğin iri olduğu zorlu vajinal doğumlar ve ileri yaşa bağlı olarak mesane sarkması sonucunda ortaya çıkan kadınlarda idrar kaçırma problemi, iş ve sosyal hayatı olumsuz etkiliyor. Küçük bir hareketle bile idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar sosyal hayattan çekilebiliyor, iş hayatında da daha çekinik roller üstelenmeye başlıyor. Rahatsızlığın cerrahi yöntemlerle tedavisi, hızlı ve uzun süreli bir düzelme sağlıyor. Güven Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sedat Cömert, kadınlarda idrar kaçırma sorunu ve cerrahi yöntemlerle tedavisi hakkında bilgi verdi. 

Uzun süre idrar tutmak idrar kaçırmayı tetikliyor

Üriner inkontinans olarak da bilinen idrar kaçırma sorunu, idrar kontrolünü sağlayan bir grup adele ve sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. En sık stres inkontinansı ve urge yani aciliyet inkontinansı olarak karşımıza çıkmaktadır. Stres inkontinans,hastada karın içi basınç artışına sebep olan; öksürük, hapşırma, gülme ve ani hareket etme gibi eylemler sırasında idrar kaçışları olması durumudur. Urge yani aciliyet inkontinansı ise, mesane adelesinin belirli bir basınç karşısında kontrolsüz olarak kasılması sonucunda hastanın aniden idrara sıkışmasına ve genellikle tuvalete yetişemeden kaçırmasına neden olmaktadır. Urge inkontinans anatomik bir bozukluktan çok mesane adelesinin fonksiyonlarının bozulmasıyla ilişkilidir. Genellikle çok uzun süre idrar tutma alışkanlığı olan kişilerde daha sık görülmektedir. Aciliyet tipi idrar kaçırma sorunu olan hastalarda genellikle ilaç tedavileri uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Stres inkontinansı olan ya da her iki türü de bir arada gösteren hastalarda ise mesane burnunun hareketliliğini azaltan cerrahi tedavilere başvurulmaktadır. 


İdrar kaçırma sorunu zorlu doğum sonrasında daha sık görülüyor

Stres inkontinans anatomik yapıyla ilgilidir ve vajinal doğumdan sonra sezaryen doğumlara oranla çok daha sık görülmektedir. Özellikle zorlu, bebeğin iri olduğu, vakum kullanılarak gerçekleştirilen vajinal doğumlarda pelvik tabanda yırtılmalar ve ileriye yönelik hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Bazı kadınlarda da vajinal doğuma bağlı olmaksızın kollajen dokunun zayıf olması nedeniyle de idrar kaçırma sorunu yaşanabilmektedir. Son derece rahatsız edici bir durum olan idrar kaçırma kişinin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkilemesinin yanı sıra genital bölgede dermatitler gibi ek sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. 

Fiziksel muayene tanıda oldukça önemli

İdrar kaçırma tanısında en önemli noktalar hasta öyküsü ve fiziksel muayenedir. Bunlar haricinde üretra denilen mesane boynundan çıkan, idrarın dışarı atıldığı borunun hareketliliği ile ilgili bir takım testler yapılmaktadır. Kadınlarda idrar kaçırma sorununun tanı ve değerlendirmesi çok zor olmasa da bazı durumlarda ileri tetkikler istenebilmektedir. 

Cerrahi sonrasında idrar kaçırma sorununun tekrar etme riski oldukça düşük

Stres tipi idrar kaçırmanın cerrahi tedavisi hastayı günübirlik yatışla taburcu edebildiğimiz ve uzun süreli düzelme sağlayan bir işlemdir. Cerrahi işlem sırasında mesane tabanı vajina tarafından açılarak, üretra denilen idrar çıkış borusuna sentetik ağ şeklinde bir malzeme yerleştirilmektedir. Cerrahi sonrasında idrar kaçırma sorununun tekrar etme riski oldukça düşüktür. Cerrahiye uygun olmayan hastalarda konulan sentetik madde dışarıya atılabildiği için doğru hasta seçimi ameliyatın başarısı açısından çok önemlidir.

Detaylı bilgi ve randevu için linke tıklayabilirsiniz.

<p>Bu yönteme uygun olmayan hastalar diğer cerrahi işlemler kullanılarak tedavi edilmektedir. Mesane boynunu açıp bu bölgeye dikişler koyarak ya da vajen mukozasından parçalar yerleştirerek de cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Bunun haricinde hastaya karnı açılarak miyom, yumurtalık kistlerinin alınması gibi karın içi bir işlem yapılacaksa aynı operasyon sırasında mesane boynuna yukarıdan dikişler koyup, bunları belirli ligamentlere asarak idrar kaçırma tedavisi de yapılabilmektedir.</p>

Bu yönteme uygun olmayan hastalar diğer cerrahi işlemler kullanılarak tedavi edilmektedir. Mesane boynunu açıp bu bölgeye dikişler koyarak ya da vajen mukozasından parçalar yerleştirerek de cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Bunun haricinde hastaya karnı açılarak miyom, yumurtalık kistlerinin alınması gibi karın içi bir işlem yapılacaksa aynı operasyon sırasında mesane boynuna yukarıdan dikişler koyup, bunları belirli ligamentlere asarak idrar kaçırma tedavisi de yapılabilmektedir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.