Hafıza ve Zihin Güçlendiren Nöro-Besinler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Hafıza ve Zihin Güçlendiren Nöro-Besinler

Yediğimiz yiyecekler hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı etkiliyor. Beslenme şeklimiz ve tarzımız sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Bu besinlerden bazıları, hafızamızı güçlendiriyor ve zihinsel sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Uzm. Dyt. Burcu Dikmen Tezcan, zihinsel sağlığımızı destekleyecek beyne olumlu etki eden bazı besinleri sizler için sıraladı.

Hafıza ve Zihin Güçlendiren Nöro-Besinler

İçindekiler

Zerdeçal

“Kurkumin” adı verilen etken maddesi ile zerdeçal, güçlü ve doğal bir antioksidandır. Özellikle bu kök bitkisi, beynin oksijenlenmesine, bilginin öğrenilmesi ve işlenmesine yardımcı olmaktadır. Zerdeçalda bulunan kurkuminden tam olarak faydalanmak için zerdeçalı yağ içinde hafif ısıya maruz bırakılması önerilmektedir.

Yağlı Tohumlar

Yağlı tohumlar ‘beyin dostu’ nitelemesini sonuna kadar hak ederler. Sağlıklı yağ asitleri, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olan ceviz, badem, fındık, keten tohumu ve çörek otu özellikle yüksek oranda vitamin E içerirler. Antioksidan kapasitesi yüksek olan E vitamini, hücre zarlarını serbest radikallerden korur ve zihinsel gerilemeyi yavaşlatır. Beyin sağlığı için gerekli yüksek çoklu doymamış yağ asitleri Omega-3 içeriğiyle cevizin öne çıktığı yağlı tohumları günde 1 avuç içi kadar ve çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

A ve K vitaminlerinden zengin ıspanak, karalahana, pazı, brokoli, roka, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler posa ve yüksek antioksidan içerikleriyle sadece beyni değil ‘ikinci beyin’ olarak nitelenen bağırsakları da destekleyen harika besinler. Aynı zamanda C vitamini deposu ve lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler anti-inflamatuar özellikleriyle beyni reaktif oksidatif hasarlara karşı korumaya da yardımcı olmaktadır.

Yaban Mersini ve Kırmızı Meyveler

Yaban mersini ve diğer koyu renkli çilek gibi meyveler, anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin oldukça güçlü besinler. Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara zemin hazırlayan oksidatif strese karşı savaş açarlar. Özellikle yaban mersininin, içindeki antioksidanlarla beyin hücreleri arasındaki sinyal iletimini geliştirebileceği bildirilmiştir.

Kakao

Beyin ve bilişsel işlevlerini destekleyici flavonoidlerden zengin kakao, özellikle beynin öğrenme ve hafıza işlevlerine ek olarak kısa süreli belleği güçlendirmeye katkı sağlar. Araştırmalara göre, kakaodaki flavonoidlerin hafızayı geliştirmeye ve yaşla ilişkili zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Buna göre, en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolata tercih edilmelidir.

Yağlı Balıklar

Omega-3 çoklu doymamış yağ asidi kaynağı yağlı balıklar, hafızayı geliştirmede ve beyin gücünü artırmada en önemli besin ögelerinin de başında bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri, sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyalini teşvik ederek beynin daha iyi ve hızlı şekilde iletişim kurmasını sağlamaktadır. Ayrıca zihinsel konsantrasyonu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. EPA ve DHA, Myelin kılıfı, nöronların sinyalizasyonu için çok önemlidir.

Yumurta Sarısı

Yumurta, beyin sağlığı ile ilişkili besin öğelerini içeren mucizevi bir besindir. Özellikle yumurta sarısı, beyin fonksiyonlarını ve gelişimini destekleyen B grubu vitaminleri, folik asit ve kolin açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

Yeşil Çay

Yeşil çay içeriğindeki kateşin sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil çay tüketiminin fazla olduğu uzak doğu ülkelerinde bireylerde yeşil çayın LDL oksidasyonunu önlediği için ateroskleroz oluşumda koruyucu etkisi olduğu görülmüştür.

Kafein

Sabahları tüketilen kahvenin, güne başlamak için ne kadar iyi bir uyarıcı olduğunu biliyoruz. Günde 1-2 bardak kahve tüketimi bilişsel fonksiyonlara olumlu etki sağlamaktadır. Ancak kafeinin de fazlası zararlıdır. Günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmek beyninize zarar verebilir, 1 bardak orta demli çay 50 mg veya 1 bardak kahve 75 mg kafein içerir. Günde 1 veya 2 bardak kahve içenlerde bilişsel kabiliyet artarken, 3 bardaktan fazla içenlerde tam tersi bir etkiye neden olmaktadır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024