Selülit Nedir ve Selülit Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Selülit Nedir ve Selülit Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji (Cildiye) Bölümünden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, özellikle kadınların başlıca şikayetlerinden biri olan selülit hakkında açıklamalarda bulundu. Arzu Gökdemir Yanardağ, selülit oluşumunu “kan dolaşım bozukluğundan kaynaklı belirli bölgelerde yağ dokusunun birikmesi” olarak tanımlarken, önleme yöntemlerini de şöyle anlattı:

Selülit Nedir ve Selülit Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

İçindekiler

Selülit nedir?

Selülit, en sık üst bacaklarda, karında, kalçada, göğüslerde ve kolların üst kısmında görülen, çukurlaşma, buruşma veya portakal kabuğu görünümüne sahip bir cilt sorunudur. Selülit, özellikle kadınlar arasında çok yaygındır. Selülitte cildin epidermis ve dermis adı verilen üst katmanlarının altında aşırı miktarda yağ hücresi depolanır. Küçük bağ dokusu bantları bu yağ hücreleri arasında dikey olarak uzanır ve cildin üst katmanlarını vücudun daha derin dokularına bağlar. Bantlar, yağ dokusunu bir file gibi sıkıştırarak girintili-çıkıntılı selülit oluşumuna neden olur.

Selülit neden olur?

Kan dolaşım bozukluğundan kaynaklı belirli bölgelerde yağ dokusunun birikmesi olarak yanıtlanabilir. Yağ dokusu biriktikçe, kasın lifli yapıları cilde baskı yaparak diğer dokuların aşağıya doğru çekilmesine, cildin pürüzlü bir görünümüne sahip olmasına neden olur. Selülit genetik faktörler, vücut yağ yüzdesi ve yaşa bağlı olarak oluşur. Cilt kalınlığı da görünümünü etkiler. Her vücut tipi ve kilodaki birey bu cilt sorununa sahip olabilir.

Selülit oluşumunu nasıl önleyebiliriz?

Yaşam tarzı değişikliği ile bu cilt problemi önlenebilir. Yaşam tarzını değiştirmenize yardımcı olacak başlıca öneriler verebiliriz;

 • Sağlıklı beslenme: Selülit oluşumundan korunmak için lif oranı yüksek sebze ve meyvelerin, tam tahıllı besinlerin, sağlıklı yağların tüketilmesi önerilir. Aşırı kahve tüketiminin de selülite neden olabileceği göz önüne alınmalıdır.
 • Kilo verme: Fazla kilolu insanlarda, kilo vermenin selülitleri azaltıcı etkisi olduğu biliniyor. Fazla kilolar, vücutta artmış yağ dokunun varlığı dolaşım sistemini de olumsuz etkileyerek selülit oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Sağlıklı kilo kaybı ile önemli bir adım atılmış olunur.
 • Egzersiz: Egzersiz yapmak, selülit oluşumunu engellemede önemli etkenlerden biridir. Sevdiğiniz egzersizleri yaparak hem bölgesel hem de bütünsel olarak kilo verebilir, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Sigara: Sigara içindeki nikotin ve diğer kimyasallar damar yapısını bozar ve vücutta enfeksiyon yaratır. Ayrıca sigara içen kişilerde C vitamini ihtiyacı ve diğer tüm mineral vitamin ihtiyacı arttığından yetersiz beslenen kişilerde kolajen yapı hasara uğramaktadır. Böylece selülit oluşumu kolaylaşır. Sigarayı bırakmak bütüncül sağlığınızı korur ve hayat kalitenizi yükseltir.

Selülit oluşumunda önerilen tavsiyeler nelerdir?

 • Akustik dalga terapisi, ses dalgalarını kullanarak selüliti kırar ve altı haftalık uygulama süresi gerektirir ve sonuçlar iki ila altı ay sürer.
 • Lazer tedavisi, cildin kalınlaşmasına yardımcı olarak selülitin belirginleşmesini azaltır.
 • Mezoterapi, selülit içine ilaç enjekte etmek için iğnelerin kullanılmasıdır.
 • Subsizyon tedavisi, selülite neden olan derinin altındaki lifli bantları kırmak için bir iğne kullanır. Tedavinin ilk turundan sonraki bir ay içinde sonuç verir.
 • %0,3 retinol bazlı kremler ve losyonlar, kullanımdan sonraki altı ay içinde gözle görülür sonuçlar gösterir.
 • Derin masajlar ve spa tedavileri, cildin şişmesine yardımcı olarak selüliti daha az fark edilir hale getirir.
 • Diğer tedaviler arasında, çukurlu cildi doldurmak için vakum destekli hassas doku salınımı ve cildi ısıtmak için radyal darbeler kullanılır. Ayrıca bazı doktorlar selülit tedavisi için lazer liposuction uygulanması önerilir. Bununla birlikte, yalnızca vücudun bazı bölgelerindeki fazla yağın alınmasını gerektiren ancak derinin altında kalan yağ birikimini, selüliti kötüleştirebilen bölgelerden alınarak vücut şekillendirme için de etkilidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024