Sünnet Nedir? Sünnetin Yapılma Yaşı ve Sağlığa Faydaları

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Sünnet Nedir? Sünnetin Yapılma Yaşı ve Sağlığa Faydaları

Türkiye'de pek çok aile için sünnet, erkek çocukların büyüme sürecinin önemli bir olayı olarak kabul edilir. Bu uygulama hem sosyal ve kültürel hem de dini açıdan önem taşır. Ancak sünnetin ciddi bir cerrahi işlem olduğunu unutmamak gerekir. Güven hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Fatih Akbıyık sünnetin yapılma yaşından sağlığa yönelik faydalarına sünnet yöntemlerinden olası komplikasyonlara kadar birçok başlığa ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Sünnet Nedir? Sünnetin Yapılma Yaşı ve Sağlığa Faydaları

İçindekiler

Sünnet Nedir?

Sünnet, erkek çocukların genital bölgesindeki sünnet derisinin (prepisyum) cerrahi olarak çıkarılması işlemidir.

Sünnetin Yapılma Yaşı

Sünnet yenidoğan döneminden itibaren iki yaşına kadar yapılabilir. İki yaş ve altı yaş arasında çocuğun ruhsal ve gelişim durumu nedeni ile sünnet yapılmaz.Altı yaşından sonra sünnet yapılabilir. İlk iki ayda lokal anestezi ile sünnet yapılır. Daha sonraki dönemde çocuğun travmatize olmaması için anestezi altında sünnet önerilir.

Sünnet Öncesi Hazırlıklar

Sünnet öncesinde, çocuğun tam bir fiziksel muayeneden geçirilmesi önemlidir. Aileye sünnetin potansiyel fayda ve riskleri hakkında bilgi verilir. Ayrıca çocuğun sünnet işlemine hazırlanması, psikolojik olarak desteklenmesi de önem taşır.

Sünnet Yöntemleri

Sünnet için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır:

  • ⁠Cerrahi sünnet: Usta bir cerrah tarafından ameliyathane ve sterilite koşullarında yapılan cerrahi işlemdir.
  • ⁠Plastik klemp yöntemleri: Farklı tiplerde olabilen plastik klips-klempler ile daha çok poliklinik koşullarında yapılan işlemdir.

Sünnet Sonrası Bakım

Sünnet sonrası, çocuğun iyileşme süreci yakından takip edilmelidir. Cerrahın önerilerine titizlikle uyulmalıdır. Antibiyotik kullanmak gerekmez. Genellikle ikinci günden sonra banyo yapabilir veya denize girebilir, normal aktivitelerine dönebilir.

Olası Komplikasyonlar

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, sünnet sırasında da çok nadir de kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlarala karşılaşmak olasıdır. Ancak deneyimli bir cerrah tarafından yapılan sünnetlerde bu tür komplikasyonların görülme olasılığı oldukça düşüktür.

Sünnetin Sağlığa Faydaları

Sünnetin sağlığa birçok olumlu etkisi olduğuna dair bir çok veri bulunmaktadır. Sünent işleminin çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu olasılığını 7-10 kat düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca, sünnet derisi altında birikimi engelleyerek HPV ve benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma konusunda da yararı vardır. Elbette bu tıbbi müdahalenin uygulanıp uygulanmaması konusunda son karar, çocuğun sağlık durumu ve ailenin tercihleri göz önünde bulundurularak verilmelidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024