Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında

Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü’nde bulunan Çocuk Diş Kliniği’nde, bilimsel ve etik kurallardan ödün vermeyen tecrübeli, ilgili, bilgili, şefkatli ve güleryüzlü ekibimizle ağız, diş sağlığı ve hastalıkları ile ilgili her türlü sorunlarınızı çözüm yollarıyla buluşturmaktayız. 

İlk diş muayenesi ilk süt dişi çıkar çıkmaz yaptırılmalı

Çocukların ilk diş kliniği ziyaretini ilk süt dişi çıkar çıkmaz yapmaları uygundur. İlk randevu sadece muayene amaçlıdır ve randevudan önce çocuğa muayene konusunda kısaca bilgi verilmelidir. Ebeveyn kendi korkularını ve tedirginliğini çocuğuna yansıtmamalıdır. İlk randevuda pedodontist ile birebir iletişim kurabilmesi için ebeveynlerin desteği oldukça önemlidir. Çocuklarla pozitif iletişim kurulan klinik ortamının çocuk üzerinde kaygı ve tedirginliğe neden olmaması gerekmektedir. Klinik ortamında bulunan tedavi ünitesi ve el aletleri çocuklar için kaygı ve tedirginliğe neden olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle alet ve ortam çocuklara tanıtılmalıdır.Örneğin; su çıkaran spreyin su fıskiyesine benzetilerek ağrıya etkisinin olmadığı daha kolay anlatılabilir. Tükürük emicinin fil hortumuna benzetilmesi ya da sıkılan spreyin rüzgara benzetilerek tanımlanması ilk iletişimde önemlidir. Çocuğun pedodontiste ve ortama güveni geliştikçe muayene ve tedavi de daha kolay ve kabul edilebilir bir hale gelmektedir.

Süt dişler, kalıcı dişler gelene kadar korunmalı

Hamileliğin 12. haftasında bebeğinizin ilk dişi oluşmaya başlamaktadır. Süt dişleri beslenme, konuşma ve estetik açıdan önemlidir.  Süt dişleri ağızda bulundukları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. İlk süren süt dişi 4. ay ile 18. ay arasında sürmekte,  yirmi adet süt dişinin yer aldığı süt dişi dizisi 24 ile 36. ay aralığında tamamlanmaktadır. Tamamlanan süt dişlerinin değişimi 6. yaşta başlamakla birlikte beslenmede etkin rol oynayan süt azı dişleri 12. yaşta değişmektedir. Büyüme ve gelişimin en aktif devam ettiği sürede beslenmenin sağlıklı yapılabilmesi için süt azı dişlerinin sağlıklı olarak ağız içinde varlığını sürdürmesi gerekmektedir. Beslenme, konuşma ve estetik için önemli olan süt dişlerinin hastalıklarının tedavisi sağlanarak ağızda düşme zamanına kadar kalış süresinin korunması oldukça önemlidir. Bebek ve çocukların sağlığının ağızdan başladığı unutulmamalıdır.

Anesteziyle yapılan tedaviler çocukların diş tedavisi korkusunu ortadan kaldırıyor

Süt dişlerinin hastalığı belirlendikten sonra tedavi seçenekleri belirlenmektedir. Soruna göre seçilen tedavi işlemi için belirleyici olan çocuğun tedavi işlemi süresince pedodontist ile işbirliği yapıp yapamayacağıdır. Tedavi işleminin şekli işbirliğini etkilemektedir. İşbirliği kurmakta güçlük yaşayabilecek çocuklarda günübirlik anestezi ile birlikte yapılacak tedavi işlemleri tedavinin başarısını olumlu yönde etkilemektedir.Günübirlik anestezi altında yapılan işlemler, çocukların genel sağlık durumunun değerlendirildiği tam donanımlı bir sağlık kurumu içerisinde yapılmaktadır. Günübirlik anestezi ile yapılan diş tedavisinde çocuğun diş tedavisi sırasında yaşayacağı endişe, korku ve kaygı ve bulantı refleksi ortadan kalkmakta ve diş tedavi işlem protokolleri rahatlıkla uygulanmaktadır. Her türlü diş tedavi işlemi günübirlik anestezi ile yapılabilmektedir. Bu uygulama, çocuğun diş hekimi koltuğundaki göstereceği işbirliğini arttırmaktadır.

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri

Çocuk Diş Kliniği’nde Yapılan Uygulamalar

•Çocuğa özgü ağız ve diş sağlığı durumu değerlendirmesi

•Günlük ağız ve diş sağlığı bakımı eğitimi 

•Ağız ve dişlerin sağlıklı gelişimi için koruyucu uygulamalar

•Ağız ve dişlerin gelişiminin takibi ve kalıcı dişlere geçiş sürecinin yürütülmesi

•Ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olan risk faktörlerini belirlenmesi, gerekli koruma ve tedavi işlemlerinin yapılması

•Beslenme ve diş sağlığı ilişkisinin değerlendirilmesi

•Spor ve diğer aktiviteler sırasında diş sağlığını korunmasına yönelik uygulamalar

•Zararlı emme ve yutkunma alışkanlıklarının belirlenmesi ve diş sağlığının korunması için tedavi edici veya önleyici uygulamalar

•Tükürüğün mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi

•Diş ve çene kemiklerinin radyografik değerlendirilmesi

•Erken dönem belirlenen ortodontik problemlerin  (Ağız, diş, çene kapanış ve gelişim bozuklukları) teşhis ve tedavisi

•Diş gıcırdatma ve yanlış kapanış bozukluklarının tanı ve tedavisi

•Ağız ve diş yaralanmaları sonrası tedavi gereksinimi olan dişlerin estetik tedavileri

Doktorlarımız

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi (Ankara - Çayyolu)

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024