Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Hakkında

Plastik Cerrahi ve Estetik bölümümüzde plastik ve estetik cerrahinin tüm alanlarında kapsamlı değerlendirme, teşhis ve tedavi yapılmaktadır. Fiziksel, psikolojik ve felsefi farklılıklar tedavi seçimlerini etkileyebildiğinden, her hasta eşsiz bir birey olarak değerlendirilmektedir. Plastik cerrahi, estetik (kozmetik) ve rekonstrüktif (yeniden yapma) cerrahiden oluşan bir disiplindir. Estetik cerrahi, fiziksel görünümü iyileştirerek daha fazla özgüven, ruhsal ve duygusal mutluluk sağlar. Rekonstrüktif cerrahi, şekil ve fonksiyonu iyileştirmek için vücudun doğumsal veya kazanılan kusurlarının neden olduğu anormallikleri düzeltir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

-Mastektomi Sonrası Meme Onarımı Ameliyatları

Meme kanserinin temel cerrahi tedavisi olan mastektomi, meme dokusunun ameliyatla alınmasıdır. Günümüz modern onkoplastik cerrahisinin önemli bir prensibi olan hastayı iki meme ile ameliyattan çıkarma işleminin ana ögesi  olan “mastektomi sonrası meme onarımı”; kanser nedeniyle memenin bir bölümünün veya tamamının alındığı durumlarda implant denilen sentetik materyaller veya hastanın kendi dokularının kullanılarak memenin yeniden yapılmasıdır. Bazı vakalarda sentetik materyaller ve vücut kas  veya kas deri dokuları birlikte de kullanılabilmektedir. Geçmişte sadece belirli meme kanseri tiplerinde ve özenle seçilen hastalarda uygulanabilen bir yöntemken, gelişen teknolojiyle birlikte hemen hemen her meme kanseri vakasında kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.  

Meme onarımı tedavisi; meme kanserinin tipine, evresine ve kanserin yaygınlığına bağlı olarak planlanmaktadır. Örneğin; erken evre meme kanseri olan bir hasta mastektomiyle hastalıktan tamamen kurtulacaksa, bu durumda eş zamanlı olarak meme onarımı ameliyatı da yapılabilmektedir. Tümörün yeniden oluşma riski olan hastalarda ise ameliyatın uygulama şekli farklı olmaktadır.

-Vücut Şekillendirme İşlemleri

•Vaser Lipsuction: Klasik yağ çekme yöntemi olan liposuction işleminin yanı sıra, son teknolojiler olan ultrasonik ses dalgalı veya lazer yardımlı yağ çekme yöntemleri bulunmaktadır. Vaser liposuction olarak adlandırılan bu yöntemlerde temel prensip yağ çekme öncesi enerji dalgası ile yağların parçalanmasının sağlanmasıdır. Enerji olarak ultrasound yani vaser kullanılır. Bu yöntemlerle cilt üzerinde pürüzlü yüzey olma olasılığı daha düşüktür. Enerjilerin meydana getirdiği etki ile alt tabakalarda olduğu gibi deride de toparlanma sağlanabilir. Bu enerjiler yağ dokusuna spesifiktir, damar sinir gibi dokulara zarar vermezler, böylece daha hızlı iyileşme olanağı sağlar.

•Kol Estetiği: Kol bölgesi yapısal olarak ya da yaşlandıkça kalınlaşma ve gevşeme eğilimindedir. Bu durum özellikle gövde ile oransal bir farklılık olduğunda estetik sıkıntılar oluşturur. VASER Liposuction ile koldaki fazla bölgesel  yağlar parçalanır ve vücut dışına alınabilir. Bu sayede kollarda incelme ve sıkılaşma sağlanabilir.

•Karın Germe: Fazla olan karın derisinin ve yağ dokusunun uzaklaştırılması ve alttaki kasların sıkılaştırılması ile elde edilen düz karın elde etme yöntemidir. Bu yöntemle aynı zamanda doğum sonrası oluşan göbek altı çatlaklarından kurtulmak da mümkündür. Hem kadınlar hem de erkekler için uygundur. Her mevsim yapılabilir.

•Meme Küçültme (Redüksiyon Mammoplastisi): Sarkmış, şekli bozulmuş aşırı fazla dokusu olan memenin küçültülerek yeniden şekil verilme ameliyatıdır. Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep  olmaktadır.

•Meme Dikleştirme (Mastopeksi): Yer çekimi etkisi ile sarkmış, içi boşalmış memelerin yeniden şekillendirilip genç görünüm elde edilmesidir. Meme dokusu yukarı taşınır, fazla deri çıkarılır. Bu işlem ile beraber meme dokusu yetersiz ise protez ile büyütme işlemi ilave edilebilir.

•Yağ Enjeksiyonu ile Meme Şekillendirme: Meme büyütme silikon protezle yapılabileceği gibi aynı zamanda yağ enjeksiyonu yöntemi ile de yapılabilir. Ayrıca kişinin meme yapısına göre bu iki yöntemi kombine kullanmak da mümkündür. Hem protez hem de yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme işlemine kompozit meme büyütme denilmektedir.    

•Meme Büyütme: En sık yapılan kozmetik cerrahilerin başında gelir. Meme şekil ve hacim bozukluklarında, meme boyut küçüklüğünde, iki memenin simetri bozukluklarının giderilmesinde başvurulabilecek güvenilir bir yöntemdir. Dünya çapında uzun yıllar kullanımda olan protezler oldukça güvenilirdir.

•Yağ Enjeksiyonu: Yağ dokusu, son dönemde kullanımı artan iyi bir yumuşak doku dolgusudur. Kişinin kendi yağ dokuları kullanılır. Bu yüzden ucuz ve kolay elde edilebilirdir. Ayrıca hiçbir yan etkisi ve alerjik etkisi bulunmaz. Alınan bu yağlar belli işlemlerden geçirildikten sonra vücuttaki her alan için dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Yüzdeki ve vücuttaki boşlukları doldurma, cilt kalitesini arttırma, meme estetiğinde daha iyi sonuç alma(kompozit meme büyütme), yeniden meme oluşturma (meme rekonstrüksiyonu revizyon cerrahisinde) amaçlarıyla kullanılabilir. Verilen yağlar o bölgede yaşamaya devam edeceği için geçici değil daha kalıcı bir doldurma işlemi yapılmış olur. Ayrıca kök hücre içeriğinden dolayı da aktarılan bölgede cilt/ ve cilt altı doku kalitesinde kalınlığında artışa neden olur.


-Yüz Estetiği İşlemleri

•Burun Estetiği: Burun estetiğinde amaç kişinin yüzü ile orantılı, doğal, burun fonksiyonları bozulmamış, hastanın memnun olduğu bir burun elde etmektir. Yüz orantısını elde etmek için yüzün çene ve elmacık kemiği gibi diğer bölgelerine cerrahi ya da cerrahi olmayan girişimler eklenebilir.

•Göz Kapağı Estetiği: Hem alt hem de üst göz kapağına uygulanabilen, fazla olan derinin ve kabarıklığa sebep olan yağ tabakasının uzaklaştırılması ameliyatıdır. Ameliyatların amacı daha düz, çarpıcı ve genç göz çevresi elde etmektir. Çünkü yıllar geçtikçe stres ve uykusuzluk ile beraber göz etrafında deri sarkması, yağ yastıkçıkları oluşacak ve kişiye hem yorgun ve yaşlı ifade verecekhem de görme alanını olumsuz etkileyecektir.

•Gıdı Estetiği: Gıdı, bölgesel yağlanma sebebi ile sorun yaşanan bölgelerdendir.   Yüz hatlarının ve çene kenar keskinliğinin tekrar elde edilmesi kişinin estetik profiline ciddi olumlu katkıda bulunur. Yaklaşık 3 milimetrelik kesiler ile iz kalmaksızın yapılan VASER Liposuction bu sorunun çözümünde altın standart yöntemdir.


-Kök Hücre ile Güzellik

Kök hücreler bulunduğu yerdeki sağlıklı hücrelere dönüşebildikleri gibi, hasarlı hücrelerin de yerine geçebilmektedir. Dolayısı ile yaşlılık etkilerini ortadan kaldırma, canlı parlak görünüm oluşturmada ve vücutta bazı bölgelerde eksik olan yumuşak dokuyu kalıcı olarak tamamlamakta en etkili yöntemlerdendir.

Kök hücrelerin en zengin ve en kolay elde edilebilir olduğu doku yağ dokusudur. Kişiden alınan yağ dokusu 1-2 saatlik özel bir laboratuvar işlemi ile kök hücrelere ayrılabilir. Bu işlem, ofis şartlarında yapılan PRP işlemi ile karıştırılmamalıdır. Elde edilen hücreler yüze, boyna ve dekolte bölgesine uygulanabilir. Özellikle vücut şekillendirme yapılan hastalardan elde edilen yağlar bu şekilde değerlendirilebilir ve ek bir fayda sağlanabilir. Yaklaşık olarak 150cc yağda 1 milyon uykuda kök hücre bulunmaktadır.

Diğer bir uygulamada halk arasında yine kök hücre olarak bilinen “fibroblast kültürü” (fibrocell) uygulamalarıdır. Dokudaki fibroblastlar tarafından sentezlenen kollojen, elastinin deforme olması, doğal dolgu malzemesi hyaluronik asitin üretiminin azalması ile kırışıklıklar, çökmeler ve sarkmalar meydana gelir. Fibroblast denilen bu hücreleri kulak arkasından alınan bir dokudan üretmek ve birkaç hafta süren özel laboratuvar süreçlerinden sonra tekrar ihtiyaç duyulan bölgelere vermek mümkündür. 

Kök hücre uygulamaları sayesinde;

  • Uygulama bölgesinde yeni hücre oluşumunu artırarak doku gençleşmesini artırır. 
  • Kan dolaşımını artırdığı için ciltte parlaklık ve daha genç görüntü oluşturur.
  • Kendi hücremiz olduğundan alerjik reaksiyon görülmez. Toksik, teratojen ya da kanserojen değildir. Son derece güvenlidir. 
  • Hemen uygulama bölgesine adapte olur ve eksikleri tamamlamaya, uygulama bölgesinde canlanma işlevine başlar. 
  • Ağrı duyulmadan uygulanan, aynı gün iş ve sosyal hayata dönmenin mümkün olduğu bir “öğle arası” işlemidir. 
  • İyileşme süresi çok kısadır, tedavinin etkileri 4 hafta gibi kısa bir sürede gözle görülür hale gelir. 
  • Güvenli ve uzun etkilidir.

Bölümünden Videolar Toplam 1 Adet Video

Doktorlarımız

Güven Hastanesi (Ankara - Çankaya)

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi (Ankara - Çayyolu)

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024