Yenidoğan İşitme Referans Merkezi Hakkında

Sağlık Bakanlığı Yenidoğan İşitme Tarama Programında, tarama ve referans merkezi olmak üzere iki merkezden söz edilmektedir. Tarama Merkezi; bebeğin doğduğu ilk 72 saat içinde yapılması gereken işitme testlerinin yapıldığı merkezdir. Referans merkezi ise tarama merkezindeki testlerde sonuç alınamayan bebeklerin tanısal testlerini içeren üst merkezdir.

İletişimde en sık kullanılan araç konuşmadır. Bebek ve çocuklar, çevredeki konuşmaları dinleyerek öğrenirler. Normal konuşma gelişimi ancak sağlıklı işitmeyle sağlanmaktadır. İşitme kayıpları ise bebek ve çocukların konuşmayı öğrenmesini engellemektedir. Bu kayıpların derecesi ilerledikçe konuşma üzerine olan olumsuz etkisi artmakta ve belli bir seviyeye ulaştığında konuşma kendiliğinden öğrenilemez hale gelmektedir. Sözel iletişim kuramayan çocuğun bilgi alışverişi kısıtlı olmaktadır. Yeterli uyarı alamadığı için zihinsel gelişimi ve yaratıcılığı olumsuz etkilenmektedir. İşitme engelli çocuk, duygu ve isteklerini ifade edemediği için hırçınlaşmakta, içine kapanmakta ve sosyal uyumsuzluk göstermektedir. Konuşma ve lisan gelişiminin normale yakın olarak seyretmesi için, işitme kaybı tanısının erken konulup tedaviye erken dönemde başlamak çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel ve akademik gelişimi üzerine olumlu etki edecektir.

Hastanemiz, Yenidoğan İşitme Tarama Programında yer alan tarama ve referans merkezlerini bünyesinde bulunmaktadır. Gerek tarama gerekse referans merkezinin içermesi gereken her türlü donanım ve uzman kadroya sahiptir.

Yenidoğan İşitme Referans Merkezi Hizmetleri

Sağlık Personelimiz