5 Soruda Graston Tekniği

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

5 Soruda Graston Tekniği

Fzt. Zeynep Yılmaz, kas-iskelet sistemi problemlerini tedavi etmek amacıyla kullanılan ve etkili bir tedavi yöntemi olan “Graston Tekniği” hakkında merak edilenleri yanıtladı.

5 Soruda Graston Tekniği

İçindekiler

Graston tekniği nedir?

Graston tekniği, yumuşak doku rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılan etkinliği kanıtlanmış etkili bir tekniktir.

Graston tekniği nasıl uygulanır?

Uygulamanın yapıldığı bölgenin şekline göre tasarlanmış titanyum kaplı çelik aletler yardımıyla yapılır. Uygulama yapılacak doku üzerine krem veya masaj yağı sürülerek kayganlık elde edilir. Daha sonra graston aletleri ile doku üzerine özel teknik ve açılarla masaj yapılır. Bu teknikle yapılan masaj yumuşak dokuda mikro(küçük) travma oluşturur. Bu sırada kanlanma ve dolaşım artar ve böylece dokunun iyileşme süreci başlar.

Graston tekniğine hangi durumlarda başvurulur?

Graston tekniğine; boyun, omuz, sırt, bel, diz, ayak ağrılarında; yırtık doku tedavisinde ve birçok rahatsızlıklarda başvurulabilir.

Graston tekniğinin faydaları nelerdir?

Graston tekniği, yaralanma sonrası oluşan bölgesel ödemi dağıtmada etkilidir. Operasyon veya travma sonucu azalmış ya da bozulmuş kas yapısını fonksiyonel hale getirilmesi de graston tekniğinin faydaları arasındadır.

Graston tekniği, sporcularda oluşan kas kısalıklarını hızlı bir şekilde onarır, normal açısına ulaşmasını sağlar. Kalıcı olarak düşünülen kronik (uzun süreli) ağrılarda etkilidir ve  ağrı kesici ilaçlara olan bağımlılığın azalmasına yardımcı olur.

Graston tekniği herkese uygulanabilir mi?

Graston tekniği uygulamasından önce hasta, alanında uzman fizyoterapist tarafından değerlendirilmelidir. Fizyoterapist, hastanın tıbbi geçmişini, mevcut sağlık durumunu ve semptomlarını dikkate alarak bu tekniğe uygun olup olmadığına karar verecektir.

Graston tekniği; açık yarası olan, enfeksiyonu olan, aktif travması olan, ileri dejeneratif cilt enfeksiyonu olan bireylerde uygulanmaz.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024