Endoskopik Ultrasonografi (EUS) Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Endoskopik Ultrasonografi (EUS) Nedir?

Karında sırta vuran ve geçmeyen ağrı, kansızlık, kilo kaybı gibi şikayetler sindirim sistemindeki birçok hastalığın belirtisi olabiliyor. Mide ülseri, hazımsızlık, pankreatit, safra kesesi, karaciğer, lenf ve böbrek üstü bezi hastalıkları, büyük damar rahatsızlıkları, bu bölgedeki bazı kanserlerin teşhisinde ve evrelemesinde endoskopik ultrasonografi yöntemi fark yaratıyor. 

Endoskopik Ultrasonografi (EUS) Nedir?

İçindekiler

Sindirim sistemi fizyolojisi nasıldır?

Sindirim sistemi; ağızdan anüse kadar yaklaşık 10 metrelik bir yapı kompleksi halinde çok sayıda fonksiyonu birbiriyle koordineli olarak yürüten organlardan oluşmaktadır.  Göğüs kafesinden karnın içine kadar ilerlerken de çok sayıda organ ile yakın komşuluk yapar. Göğüs kafesinde mide ve bağırsaklar; kalp, büyük damarlar, karın içinde karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, dalak gibi önemli organlarla yan yana seyreder.

Endoskopik ultrasonografi nedir?

Sindirim organları olan yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsakların içi; üst ve alt endoskopi denilen yöntemlerle görüntülenmektedir. Komşu organlar ise dışardan ultrasonografi, tomografi ve MR gibi kesitsel yöntemler ile görüntülenebilse de, bazen sadece sindirim sisteminin ince duvarları yolu ile içerden ultrasonografi yaparak da görüntülenebilirler. Ayrı ayrı kullanılan endoskopi ve ultrasonografi yöntemlerinin birleştirilerek kullanıldığı bu yönteme endoskopik ultrasonografi denilmektedir.  Endoskopik ultrasonografi sayesinde sindirim sistemi ve tüm komşu organları derinlemesine görüntülenebilmektedir.

Endoskopik ultrasonografi hangi hastalıkların teşhisinde kullanılır?

Endoskopik ultrasonografi sindirim sisteminin içini ve duvarlarını görüntüleyerek buradan kaynaklanan iyi ve kötü hastalıkları teşhis etmede kullanılmaktadır. Mide, yemek borusu, bağırsak hastalıklarının yanı sıra pankreas, karaciğer, safra kesesi ve safra yollarındaki hastalıkları da teşhis eder. MR görüntüleme yöntemiyle görülemeyen çok küçük safra kanalı taşları da en doğru şekilde bu yöntemle teşhis edilmektedir.

Endoskopik ultrasonografinin diğer yöntemlere göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

  • Pankreas, safra kesesi, safra yollarının hastalıklarını en duyarlı şekilde teşhis eder. Diğer görüntüleme tetkikleri ile görülemeyen küçük lezyonların tanınmasını sağlar.
  • Yemek borusu, mide ve bağırsakların kendi duvarlarından kaynaklanan yağ bezesi, kas kaynaklı iyi veya kötü huylu hastalıkların tanısında diğer yöntemlere oranla üstündür.
  • Sadece teşhis için değil, bazı durumlarda tedavi edici işlemlerde de kullanılmaktadır. Güvenilir şekilde biyopsi alma, tümör ve ağrı tedavisi yani sinir blokajı, pankreas kistlerinin boşaltılması gibi zor tedavi edici işlemler EUS sayesinde daha kolay uygulanmaktadır. 
  • Normal endoskopik yollardan safra yollarına ulaşılamayan durumlarda safra taşı ve tümörünün tedavisinde kullanılabilmektedir. 
  • Sindirim siteminin hemen hemen bütün tümörlerinde local evreleme yapabilme imkanı sağlar.

Endoskopik ultrasonografi öncesinde hasta hangi ön hazırlıkları yapmalıdır?

Hastaların işlem öncesinde sadece aç kalması gereklidir. Eğer makat bölgesinden işlem yapılacaksa basit bağırsak temizliği yeterlidir. Genelde hafif uyutularak yani sedasyonla yapılan konforlu bir yöntemdir.

Endoskopik ultrasonografi işlemi nasıl uygulanır?

Uygulama sırasında, ufak bir boruyla ağızdan mideye ve ince bağırsağa doğru ilerleyerek, bir ekrandan sindirim sisteminin içinin görüntülerini izlerken diğer bir ekrandan da ultrasonografi görüntüleri takip edilmektedir. Herhangi bir şüpheli doku görülürse cihazın ucundaki kıskaç sayesinde iğne biyopsisi yaparak bu dokuyu alınabilmekte ve teşhis netleştirip gerekli görülürse tedavi de gerçekleştirilebilmektedir.

Endoskopik ultrasonografi işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Endoskopik ultrasonografi, yapılan işleme göre 30-90 dakika arasında sürebilmektedir. İşlemden sonra hastalar 1-2 saat gözlemlenmekte, sorun yoksa aynı gün taburcu edilmektedir.Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024