Klima Hastalığı (Lejyoner hastalığı) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Klima Hastalığı (Lejyoner hastalığı) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Klima hastalığı, tıp dilindeki adıyla “Lejyoner hastalığı” bir çeşit akciğer enfeksiyonudur. Legionella pneumophila bakterisini taşıyan su damlacıklarının solunması, klima hastalığının bulaşmasına neden olur.

Bakımı yapılmamış klimalar, klima hastalığının en sık nedenidir. Ayrıca jakuziler, termal alanlar, dekoratif su alanları ve ofislerde de bakterilerin taşınmasını sağlayan damlacıklar oluşarak hastalığın yayılmasına yol açabilir.

Güven Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanları klima hastalığı hakkında bilgi verdi.

Klima Hastalığı (Lejyoner hastalığı) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

İçindekiler

Klima hastalığı (Lejyoner hastalığı) nedir?

Halk arasında klima hastalığı olarak bilinen “Lejyoner hastalığı” bir çeşit akciğer enfeksiyonudur. Bu hastalık, Legionella pneumophila adı verilen bir bakteri tarafından oluşur. Hastalığa neden olan bakteri, göl, akarsu, havuz ve hamamlar gibi suyun olduğu yerde yaşamını sürdürür ve su buharı (damlacıklarla) ile etrafa yayılır.

Klima hastalığı (Lejyoner hastalığı) nasıl bulaşır?

Legionella pneumophila bakterisini taşıyan su damlacıklarının solunması klima hastalığının bulaşmasına neden olur. İnsandan insana bulaş söz konusu değildir. Hastalığın oluşmasında özellikle kişinin sağlık durumu, kronik hastalığının olup olmaması, yaşı ve bağışıklık sisteminin yeterli olup olmaması etkilidir.

Klima hastalığının (Lejyoner hastalığının) belirtileri nelerdir?

Klima hastalığı daha çok alt solunum yolu enfeksiyonu şeklinde kendini gösterir. Özellikle bakteri ile karşılaştıktan 2 ile 10 gün arasında bulgular ortaya çıkar. Diğer mikroorganizmaların oluşturduğu zatürre (pnömoni) bulgularına benzer şikayetler oluşur.

Sıklıkla alt solunum yolu enfeksiyonuna ait bulgular (yüksek ateş, balgamlı veya kuru öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı) ile hastalar başvururken, bazen de sadece gribal hastalıklarda da görülen (baş ağrısı, titreme, halsizlik ve kas ağrıları gibi) şikayetler de görülebilmektedir.

Klima hastalığının (Lejyoner hastalığının) risk faktörleri nelerdir?

Klima hastalığı sıklıkla yaz mevsiminde görülse de klima kullanımına bağlı olarak kış döneminde de ortaya çıkabilir. Konaklamalı seyahatlerde (otellerde) ve büyük toplantı salonlarında kullanılan bakımı yapılmamış klimaların kullanımı riske yol açsa da jakuziler, termal alanlar, dekoratif su alanları ve ofislerde de bakterilerin taşınmasını sağlayan damlacıklar oluşarak hastalığın yayılması gerçekleşebilir. Hastalık, damlacıklarla teması olan herkeste oluşmaz.

Özellikle;

  • Bebekler,
  • İleri yaştaki yetişkinler,
  • Bağışıklık sistemi bozulmuş bireyler,
  • Kronik hastalıkları olanlar (KOAH, bronşektazi, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, kanser hastaları, kemoterapi gören hastalar, organ nakli olanlar, uzun süre ve yüksek doz kortizon tedavisi alanlar ve böbrek yetmezliği gören hastalar),
  • Aşırı kilolu kişilerde klima hastalığına yakalanma riski daha fazladır.

Özellikle yoğun sigara kullanımı da akciğerin koruyucu fonksiyonlarında azalmaya neden olarak hastalık için zemin hazırlamaktadır.

Klima hastalığı (Lejyoner hastalığı) tanısı nasıl konur?

Klima hastalığında diğer akciğer enfeksiyonlarında gördüğümüz şikayetlere benzer bulgularla ortaya çıkar. Ancak klima hastalığının doğru tanı alması ve uygun şekilde tedavi edilmesi hayati önem taşır.

Özellikle hastanın;

  • Muayene bulguları,
  • Kan ve idrar tetkikleri,
  • Akciğer grafileri hastalık konusunda önemli ipuçları verir.

Klima hastalığı (Lejyoner hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Doğru teşhis önemli olduğu gibi doğru antibiyotik kullanımı da klima hastalığının hızla tedavi edilebilmesi için önemlidir. Genellikle hastalık için 2-3 hafta süre ile antibiyotik kullanımıyla hastalıkta tamamen iyileşme sağlanabilmektedir.

Klima hastalığından korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, damlacık yoluyla bulaşan bu hastalığın etkeni bir bakteridir ve özellikle nemli ortamlarda, akarsu ya da göllerde yaşar. Su buharı ve nemli ortamlardaki uygun koşullarda uzun süre canlılığını koruyabilir.

Klimaların düzenli olarak bakımlarının yaptırılmaması ve filtrelerinin temizlenmemesi durumunda bu bakteriler klima sistemlerinde de uzun süre yaşayabilir ve bu sistemde oluşan bakteri taşıyan damlacıkların ortama yayılmasına neden olur. Bu nedenle klimaların düzenli periyotlarla bakımı, hastalıktan korunmada önemlidir. Yanı sıra mümkün olduğunda klima ile havalandırma yerine doğal havalandırmanın tercih edilmesi, eğer klima kullanılacaksa ortamın yavaş yavaş soğutulması, klimalara çok yakın durulmaması ve direkt klima rüzgarına maruziyetten kaçınılmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024