Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlamanın İpuçları

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlamanın İpuçları

Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü Beslenme ve Diyet Bölümünden Uzm. Dyt. Melis Bengisu Demirci, sağlıklı bir beslenme çantasında bulunması gereken besinleri sıraladı.

Sağlıklı Beslenme Çantası Hazırlamanın İpuçları

İçindekiler

“Okul çağı çocuklarında büyüme gelişmenin devam etmesi için yeterli ve dengeli beslenme olmazsa olmazdır”

Öncelikle çocuğun sağlık durumuna, boy ve kilosuna ve en önemlisi beslenme alışkanlıklarına göre beslenme çantası hazırlamalıyız. Sırf sağlıklı diye çocuğun tüketmediği yiyecekleri çantaya koymak ne kadar yanlış ise, sadece karın doyurması hedeflenerek boş enerji kaynakları ile doldurulan çantalarda bir o kadar yanlıştır. Okul çağı çocuklarında günün önemli bir bölümü okulda geçiyor. Hatta yaş grubu arttıkça bu saatler uzuyor ve evden geçirilen zaman kısalıyor. Bu nedenle çocukların beslenme davranışının yönetilmesinde okulda geçen zaman büyük rol oyuyor. Okul çağı çocuklarında büyüme gelişmenin devam etmesi için yeterli ve dengeli beslenme olmazsa olmazdır. Bu kural beslenme çantasında da yer almalıdır. Hangi öğün için beslenme çantası planlıyorsak çocuğumuzun günlük ihtiyacına göre karbonhidrat, protein ve yağ dengesine önem göstermeli bunu da çocuklar için keyifli ve lezzetli hale getirmeliyiz. Örneğin, bir kahvaltı öğünü planlıyorsak yumurta, peynir gibi protein kaynağının yanına ekmek, krep gibi keyifli ve sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı eşlik etmeli ve mutlaka ceviz ya da kuru yemişlerden sağlıklı yağ grubunu zihin sağlığı için eklemeliyiz.

Şeker içeriği çok yüksek gıdalar ve özellikle hazır meyve suları beslenmede yer almamalı

Hazırlaması kolay olduğunda, bazen de çocuğun bazı besinleri reddettiği zamanlarda anneler çaresizce hazır gıdalara yönelebiliyor. Bu durumların geçici olduğu düşünülerek çocuğa baskı yapılmamalı ama bu geçiş süresinde de çocuğun beslenmesi çok fazla esnetilmemeli. Sağlık açısından olumsuz etkisi bilinen hazır cips ve şeker içeriği çok yüksek gıdalar ve özellikle hazır meyve sularının beslenmede yer almamasına özen gösterilmesi gerekenler arasındadır. Erişkin beslenmesinde olduğu gibi çocuk beslenmesinde de bazen sınırlar gevşeyebilir ama çocuklarda tamamen ortadan kalkmamalıdır. Örneğin, çocuğa hiç hamur işi, poğaça yedirmeyerek değil de, evde tam buğday unuyla hazırlanan bir anne poğaçası yedirmek ya da evde hazırlanan az şekerli katkı maddesiz anne keki ile alternatif üretmek oldukça kıymetlidir. Beslenme bir yaşam tarzıdır ve çocuğun ilerleyen dönemlerine yapılacak bir yatırımdır. Bu nedenle denge çok önemlidir. Evde bile yapılsa hamur işi, şeker ya da kızartma gibi ürünlerin sıklığının az olması beslenmesinin çeşitlenmesine ve dış dünya ile adaptasyonunda önemli bir rol oynar.

Öğünler keyifli hale getirilerek hazırlanmalı

Örnek bir öğle yemeği planlamasında, çocukların çok sevdiği krep dürümler iyi bir seçenek olabilir. Eğer sebze tüketimi de arzulanan düzeyde değilse krep hamuruna ıspanak ekleyerek yeşil krep elde edebilir ya da pancar suyu ile kırmızı krep hazırlayabiliriz. Çocuklar için beslenmenin renkleri ve ilgi çekiciliği çok kıymetlidir. Normal zamanlarda sürekli reddettiği gıdaları keyifli hale getirerek yeniden değerlendirebiliriz. İçine protein ekleyerek zenginleştirilebilen kreplere haşlanmış tavuk, peynir ya da anne köftesi doyurucu bir alternatif olabilir. Büyüme ve gelişmenin altın oran destekleyicisi olan kalsiyum kaynakları ise hemen yanında yerini almalı. Bu menüye ek bir bardak ayran, süt ya da kefir hem hazmı kolaylaştırır hem de gazlı içecek tüketiminin önüne geçebilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024