Vazgeçmek Gerekirken Vazgeçememe Durumu: Concorde Sendromu

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Vazgeçmek Gerekirken Vazgeçememe Durumu: Concorde Sendromu

Hayatınızın belli bir döneminde kayıplarınıza rağmen kötü yatırımlar yapmaya devam ettiğiniz ya da bitmesi gereken bir birlikteliği yıllarca emek harcadığınız için bitiremediğiniz oldu mu? Bu sorulara cevabınız “evet” ise Concorde sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

Peki, Concorde sendromu nedir?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezinden Uzm. Psk. Hilal Savaş, Concorde sendromu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Vazgeçmek Gerekirken Vazgeçememe Durumu: Concorde Sendromu

İçindekiler

Concorde sendromu nedir?

Concorde sendromu, yapılan bir yatırımın içerdiği genel kayıpları göz önünde bulundurmak yerine, yatırılan kaynağın kaybedilmesinden kaçınarak daha fazla yatırım yapmayı içeren bir durumdur.

Concorde sendromu yaşayan birey hangi davranışları sergiler?

Concorde sendromunda bireyler maddi-manevi çok emek harcadıkları bir işten zarar görmeye ya da başarısız ve işlevsiz bir sonuç almaya başladıklarında bile emeklerinden vazgeçemezler.

Emekten vazgeçilemediği ve kayıpların artması durumu kişide günlük aktivitelere karşı ilgi ve zevk kaybı, suçluluk ve değersizlik hissi, konsantrasyon bozukluğu, karar vermede güçlük, uyku ve iştahta değişiklikler gibi depresif semptomlara; düşük benlik saygısı ve özgüven zedelenmesi gibi durumlara neden olabilir.

Concorde sendromu hangi durumlarda ortaya çıkabilir?

Concorde sendromu insan hayatının birçok alanında gözlemlenebilir.

  • Olumsuz koşullara rağmen yapılan plandan vazgeçememek,
  • Verimli olmasa da devam edilen hobiler veya kurslar,
  • Sağlıklı olmayan bir ilişkiyi/evliliği bitirememek,
  • Beğenilmeyen bir filmi sonuna kadar izlemek,
  • Maddi yatırım dolayısıyla planlardan vazgeçememek gibi durumlar Concorde sendromunun yansımaları olabilir.

Concorde sendromunda bireyler, kazançlarından çok yitirdiklerinden dolayı harekete geçer ve yitirdiklerini kurtarmak için daha riskli davranışlar sergilerler. Concorde sendromu maddi açıdan değerlendirildiğinde “Parayı Batırma Yanılgısı” olarak da adlandırılır. Kayıplar maddi açıdan değerlendirilir ve süreç duygusal ya da zamansal yatırımları içermez.

Concorde sendromu sadece maddi alanda kendini göstermemekle birlikte insan ilişkilerinde, geçmişte duygusal yatırım yaptığımız için vazgeçemediğimiz durumlarda da ortaya çıkabilir.

Özellikle romantik ilişkilerde çok emek veren tarafın ilişkideki çıkmazlara rağmen ilişkiyi sürdürme isteğine daha fazla sahip olması bu yanılsamanın bir işaretidir.

Concorde sendromu genellikle kimlerde görülür?

Romantik ilişkilerde gördüğümüz Concorde sendromu kadınlarda daha sık gözlemlenirken; erkeklerde ise “Parayı Batırma Yanılgısı” olarak da adlandırılan maddi nedenlerden kaynaklı Concorde sendromu daha fazla görülür.

Concorde sendromuyla nasıl başa çıkılır?

Kişi, Concorde sendromu yaşadığını fark ettiğinde öncelikle içinde bulunduğu süreçteki ‘kar-zarar analizini’ düzenlemelidir. Gerçekçi bir karar, geçmişte yapılan yatırımlara göre değil, gelecekte olan kazanımlara göre yapılırsa fayda sağlar. Bireyin, gördüğü zararı önemseyip daha mantıklı tercihler doğrultusunda ilerlemeye devam etmesi olumsuz gidişatı olumluya çevirerek sürecin daha sağlıklı ilerlemesi için bir fırsat sağlar.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024