ZOOM Yorgunluğu ile Mücadele Etmek İçin 9 İpucu

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

ZOOM Yorgunluğu ile Mücadele Etmek İçin 9 İpucu

ZOOM Yorgunluğu ile Mücadele Etmek İçin 9 İpucu

İçindekiler

Pandemi ile yaşam günlük aktivitelerdeki birçok değişimi de beraberinde getirdi. Bu değişimlerin başında; yüz yüze yürütülen; iş, eğitim, sosyalleşme ihtiyaçlarının çevrim içi uygulamalarla sürdürülmeye başlaması geliyor. Araştırmalar gün içinde çok sayıda görüntülü konuşma yapmanın; zihinsel ve fiziksel yorgunluğa yol açtığını ortaya koymaya başladı. “Zoom Yorgunluğu” olarak adlandırılan bu durumla mücadele etmek için bazı önlemler almak gerekiyor. Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsünden Yaşam Koçu ve Aile Danışmanı Hatice Bilgili, görüntülü görüşmelerin neden olduğu yorgunlukla baş edebilmek için ipuçları verdi.

Sanal koşuşturma zihinsel ve fiziksel yorgunluğu beraberinde getiriyor

Bir yılı aşkın süredir küresel boyutta yaşamımızı alt üst eden Covid-19 pandemisi ile günlük yaşam aktivitelerimize devam etmeye çalışıyoruz. Karantinanın ilk günlerinde hepimiz şaşkınlık ve korku yaşadık. Bununla birlikte, bu salgının ne kadar süreceği bilinmezliğiyle de yüzleşerek yaşamımızı da devam ettirmeye çalıştık. İş, eğitim, okul ve sosyalleşme ihtiyaçlarımızı çevrim için uygulamalar üzerinden gidermenin yollarını keşfettik. Müze gezileri, sosyal medya canlı yayınları, görüntülü toplantılar, ücretsiz eğitimler ve canlı olarak arkadaşımızın doğum gününe katılmak gibi sanal etkinliklerle daha önce deneyimlemediğimiz bir koşuşturma içerisine girdik. İlk başlarda bu durum cazip görünüp, zaman tasarrufu sağlarken bir süre sonra uzun süren, sürekli yapılan görüntülü görüşmelerin neden olduğu zihinsel, fiziksel ve psikolojik rahatsızlık oluşturmaya başladığını fark ettik. 

Nitekim Stanford Sanal İnsan Etkileşimi Laboratuvarında İletişim Profesörü Jeremy Bailenson önderliğinde yapılan araştırma video konferans uygulamalarının insanda yarattığı psikolojik sonuçları ortaya koydu. Araştırma sonucunda, “Zoom” ve benzeri görüntülü görüşme uygulamalarının insan üzerinde fiziksel toplantılara nazaran daha fazla yorgunluk bıraktığı saptandı. Bu psikolojik problem en yaygın olarak kullanılan video konferans platformu olan “Zoom” uygulamasından esinlenilerek “Zoom Yorgunluğu” olarak adlandırdı. 

Video konferanslar veya uzun süren görüntülü konuşmalar bizi neden yorar?

- Video konferanslar sırasında uzun süre yakın göz teması kurmak yorucu bir etkendir.

- Gerçek hayatta bir insan ile bu kadar yakından göz teması kurmak, insan beyninde çiftleşme ya da çatışmayı çağrıştırır.

- Görüşmeler sırasında eş zamanlı olarak kendinizi görmek, gerçek yaşamda sürekli aynaya bakarak konuşmak gibi bir etki yaratmaktadır.

- Görüşme ihtiyaçlarının video konferans yoluyla çözülmesi gündelik hareketliliğimizin kısıtlı kalmasına neden olmaktadır.

- Yüz yüze iletişimde sözsüz anlaşma doğaldır ve bu sayede jestler ve mimiklerle de ifademizi kuvvetlendirebiliriz. Video konferanslarda mümkün olmayan bu durum yoğun bilişsel yüke maruz kalmamıza yol açmaktadır.

- Posta kutumuza düşen bir e-maili ya da telefona gelen bir bildirimi anında kontrol etme ihtiyacı da insanı yoran bir faktördür.

- Görüntülü görüşmelerde kullanılan mikrofon ve hoparlörler genellikle profesyonel değildir. Gürültü olarak ifade edilebilecek bu sesler zihinsel yorgunluğu tetiklemektedir.

- Ağ bağlantısından kaynaklanan sorunlar konuşma netliğini etkileyebilir. Ses beslemesindeki veri kaybı, doğal olmayan seslere ve eksik seslere neden olabilir. Bu durumda beynimiz boşlukları doldurmak için fazladan çalışmak zorunda kalmaktadır.

Zoom yorgunluğunu gidermek için dikkat edilmesi gerekenler:

1. Daha az görüntülü daha çok sesli görüşme organize edin.

2. Zorunlu değil ise, her görüntülü görüşmeye katılmayın. Seçici olun.

3. Hareketli olmaya özen gösterin, arada bir görüntüyü kapatıp ev içi yürüyüş yapın veya masa başı egzersizleri uygulayın.

4. Her toplantı arasına dinlenme aralığı koyun. Arka arkaya toplantılar yapmayın.

5. Görüşme odanızı ayırın, kapısını kapalı tutun. Kulaklık aparatlarını tercih edin. Ayrıca odada ses emici yumuşak yastıklar bulundurun.

6. Uzun süreli göz temasında bulunmayın. Ekran boyutunu küçültün.

7. Maillerinizin ve mesajlarınızın bildirimlerini kapatın. 

8. Kendi görüntünüzü gizleyin. Dikkatiniz dağılmasın. 

9. Haftada bir gün dinlenme günü belirleyin, dijital detoks yapın. Açık havada yürüyüşleri tercih edin. 

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024