Süt Dişleri Çürümesin

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Süt Dişleri Çürümesin

Süt dişlerinin erken kayıpları kalıcı olabilecek sorunları tetikleyebiliyor. Çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklarından biri olan süt dişi çürükleri önlem alınmazsa kalıcı dişlerde de olumsuz etkilere neden olabiliyor. Sağlıklı dişlenmenin anahtarı sayılan süt dişlerinin çürük nedeniyle erken kayıpları ileride geçici ya da kalıcı olabilecek sorunları tetikleyebiliyor. Alınacak basit önlemlerle süt dişi çürüklerini önlemek ise mümkün. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Pedodontist Uz. Dr. Dt. Burcu Kurtiş, süt dişi çürükleri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Diş çürüğü çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Erken çocukluk çağı çürüğü kronik ve çok faktörlü enfeksiyöz bir hastalıktır. Süt dişleri doğumdan sonra altıncı aydan itibaren çıkan ve yaklaşık otuz altıncı ay sonunda üç yaş civarında toplam yirmi adet olarak ağız içinde yerlerini alırlar.

Süt Dişleri Çürümesin

İçindekiler

“Süt dişleri sağlıklı dişlenmenin anahtarıdır”

Süt dişlerinin sağlığı; sindirimin ilk başladığı yer olan ağızda yer aldıkları için beslenme etkinliğinde büyüme ve gelişimde, seslerin doğru olarak çıkarılmasında, konuşmada, yüzün şekillenmesindeki etkileri ile estetik açıdan önemlidir. Bunların yanı sıra kendilerinden sonra sürecek olan daimi dişlerin yerlerini korumaları nedeniyle sağlıklı dişlenmenin anahtarı sayılan süt dişlerinin erken kaybı ileride geçici veya kalıcı olabilecek oklüzyon bozukluklarına, estetik sorunlara, beslenme problemlerine, anormal dil alışkanlıklarına ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle fizyolojik diş değişim yaşına kadar süt dişlerinin sağlıklı ve fonksiyonel olarak ağızda tutulması oldukça önemlidir.

Beslenme ve kültürel alışkanlıklar süt dişlerinin çürümesini tetikliyor

Erken çocukluk çürüğü sıklığı toplumların bebek beslenmesi ile ilgili kültürel alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilmektedir. Ağız hijyen alışkanlıklarının etkili ve yeterli yapılamayışı, burun solunumunun yetersizliği, ağızda yemek bekletme alışkanlığı, sık ara öğün tüketilmesi, tükürük yapısındaki değişiklikler, çocukla birebir ilgilenen ebeveynin ya da bakıcının ağız sağlığının yetersizliği, süt dişlerinin yapısal bozuklukları ve çocuk diş hekimiyle geç tanışma gibi etkenler erken çocukluk çürüğü görülmesini etkilemektedir.

Çürükler çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilir

Erken çocukluk çürüğü sonucunda diş ağrısı, diş apsesi, fasiyal selülit ve erken diş kaybı sonucunda maloklüzyon dediğimiz gelişimsel bozukluğa neden olmaktadır. Ağrılı dişler nedeniyle beslenme ve uyku bozukluklarına yeme yetersizliğine bağlı olarak kilo kayıplarına, gastrointestinal rahatsızlıklara, gelişim geriliğine, enfeksiyon ve fokal enfeksiyon odaklarına, okula devam sürecinde düzensizliklere neden olmaktadır. Ayrıca çürükler kötü ağız kokusu ve konuşma bozuklukları nedeniyle sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

“Erken çocukluk çürüğü önlenebilir ve geri dönüşümü olan enfeksiyonlardır”

Erken çocukluk çürüklerinden korunmada alınacak ilk önlem, ilk süt dişi çıkar çıkmaz ilk çocuk diş hekimi muayenesinin yapılmasıdır. İlk pedodontik muayene sayesinde; var olan risk faktörlerinin belirlenmesi, doğru ve etkili hijyen alışkanlıklarının öğretilmesi, beslenmenin ağız ve diş sağlığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, solunum alışkanlıklarının, tükürüğün ve dişler üzerinde biriken plak miktarı ve yapısı belirlenerek fizyolojik sürecin takibi yapılmaktadır. Böylelikle koruyucu uygulamalarla dişlerin sağlıklı olarak gelişimi takip edilebilmektedir. Günümüzde süt dişi çürüklerinde tedavi edici yaklaşımlar önemli olduğu kadar korumaya yönelik uygulamalar da önemlidir. Çocukların çürüksüz büyümeleri için erken dönemden başlayarak düzenli çocuk diş hekimi takiplerinin yapılmasının oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.  Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024