Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT Nedir? Nasıl Uygulanır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT Nedir? Nasıl Uygulanır?

Keşkeler, pişmanlıklar, ayrılıklar, duygusal travmalar kısacası insanı bir dönem derinden etkileyen ve geçti sanılan tüm hisler vücutta birikiyor. Biriken tüm bu duyguların kötü enerjisi ise zamanla fiziksel ve ruhsal problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT, hayatı zorlaştıran negatif duyguların bedenden uzaklaştırılmasını sağlıyor.

Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT Nedir? Nasıl Uygulanır?

İçindekiler

Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT nedir?

EFT (Emotional Freedom Technique) birçok fiziksel ve ruhsal problemin çözümünde etkili bir uygulamadır. “Duygulardan Özgürleşme Tekniği” olarak da adlandırılan EFT; uygulanması basit, yan etkisi olmayan bir tekniktir.

EFT'nin felsefesi nedir?

Aslında her türlü fiziksel ve ruhsal sorunun nedeni, bedende birikmiş duygulardır. Bu biriken duygular, bedenin normal enerji dengesini bozar. Bozulan enerji dengesi de fiziksel ya da ruhsal sorunlara yol açar. EFT ile hastalıklara ya da ruhsal sorunlara neden olan bozuk enerjiyi bedenden dışarı akıtmak hedeflenmektedir.

Duygular bedende nasıl birikir?

Yaşam boyunca söylenmeyen her söz, yapılmak istenilen fakat yapılamayan ya da istenmeden yapılan her eylem sonucunda hissedilen duygular bedende birikir. Genellikle otorite (anne, baba, öğretmen, patron, eş gibi…) karşısında bireyin ifade edemediği tüm duygular bedende hapsolur. Bu olay, boruları tıkayan pislikler gibi düşünülebilir. Bir süre sonra lavabo tamamen tıkanır ve taşar. Öfke patlamaları bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

EFT nasıl uygulanır?

EFT, kişinin kendi kendine kolaylıkla uygulayabileceği çok etkili bir tekniktir. Parmak uçlarıyla, bedendeki bazı akupunktur noktalarına vurulur ya da masaj yapılır. Bu işlem yapılırken zihindeki sorunlara odaklanılmalıdır. EFT ile niyet ve hedef; ruha, bedene zarar veren bozuk enerjiyi dışarı atmaktır. Bozuk enerjinin bedeni terk etmesi; esneme, gözlerin yaşarması, ağlama ya da vücudun herhangi bir yerinde duyumsanan bir his olabilir.

EFT hangi durumlarda uygulanabilir?

EFT; öfke, stres, korku, endişe, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, nefret, kıskançlık, öz güven eksikliği gibi bireyin ruh halini olumsuz etkileyen duyguları kontrol altına almak için uygulanabilir. Ayrılık anksiyetesinde, yalnızlık hissinde, bolluk ve bereket bilincine varmak gibi durumların hepsinde EFT vuruşları yapılabilir. Ayrıca EFT birçok fizyolojik sorunda, bağırsak ve göz problemleri gibi bazı rahatsızlıklarda, sigara gibi olumsuz alışkanlıklarda şaşırtıcı sonuçlar almanın mümkün olabildiği bir tekniktir.

EFT'yi kimler uygulayabilir?

EFT, kişilerin hem kendilerine hem de başkalarına uygulayabilecekleri basit bir tekniktir. Ancak EFT öncesinde bilinç ve bilinçaltı uyumu sağlanmalıdır. Aksi halde vuruşların bir anlamı olmaz. Kişi, kendisine karşı oldukça samimi olduğunu düşünse de bilinçaltı, bu yüzleşmeyi engelleyebilir. Bu nedenle başlangıçta, bir terapist ile çalışılmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024