İnmemiş Testis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

İnmemiş Testis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnmemiş testis, erkek çocuklarında normalde torbada (skrotumda) olması gereken testislerin torbada olmaması durumudur. Tam nedeni bilinmemekle birlikte gelişme gerilikleri, karın duvarı defektleri, hormonal bozukluklar inmemiş testisin görülme riskini artırabilir. İnmemiş testis tedavisinde genellikle cerrahi yönteme başvurulur.

Güven Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümünden Doç. Dr. Fatih Akbıyık, inmemiş testis ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

İnmemiş Testis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler

İnmemiş testis nedir?

İnmemiş testis; erkek çocuklarında normalde torbada (skrotumda) olması gereken testislerin skrotumda olmaması hali olarak tanımlanabilir.Testislerin torbada bulunmaması, torbanın yeteri kadar gelişememesine yol açar. Dolayısıyla boş bir torba, bir veya her iki taraf kasıkta şişlik görülebilir.

İnmemiş testisin nedenleri nelerdir?

İnmemiş testisin nedenleri tam olarak bilinemez. Ancak;

  • Gelişme gerilikleri,
  • Karın duvarı defektleri,
  • Hormonal bozukluklarda inmemiş testisin daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

İnmemiş testis hangi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur?

İnmemiş testis, testisin gelişimini etkileyerek hem hormonal hem de üreme fonksiyonunda bozulmalar oluşturarak testis kanseri riskini artırabilir.

İnmemiş testis tanısı nasıl konur?

İnmemiş testis tanısı için genellikle hastayı muayene etmek yeterli olur. Bazen ultrason görüntüleme ya da bulunmayan testiste laparoskopik (kapalı ameliyat) araştırması gerekebilir.

İnmemiş testis nasıl tedavi edilir?

İnmemiş testisin en geçerli tedavisi cerrahidir. Ameliyat ile testis olması gereken yere indirilir. Çok özel durumlarda nadiren ilaç tedavisi denenebilir.

İnmemiş testis ne zaman ameliyat edilir?

İnmemiş testis tanısı konulduğunda genellikle bebek bir yaşına kadar takip edilir. Testis hala inmediyse ameliyat edilir. Çok özel durumlarda ameliyat yaşı birkaç ay öne alınabilir.

İnmemiş testis ameliyatı nasıl yapılır?

İnmemiş testis ameliyatı genellikle günübirlik yapılır. Yani hasta ameliyat olduğu gün evine gidebilir. Kasıktan yapılan küçük bir kesiyle testis hazırlanır ve torbaya yapılan minik bir kesiyle de olması gereken yere yerleştirilir.

İnmemiş testis ameliyatı ne kadar sürer?

İnmemiş testis ameliyatı, yapılan işleme ve hastanın durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 30-45 dakika sürmektedir. Elbette laparoskopik (kapalı cerrahi) işlem gerektirdiğinde biraz daha uzun sürecektir.

İnmemiş testis ameliyatının başarı oranı nedir?

İnmemiş testin ameliyatının başarı oranı hastanın ve testisin durumuna göre farklılık gösterse de genellikle başarısı yüksek bir ameliyattır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası ilk gün istirahat etmek yeterlidir. Daha sonra günlük aktivasyonlara dönmek mümkün olur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024