İpek Kirpik Uygulamasının Göz Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

İpek Kirpik Uygulamasının Göz Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Güven Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Burçin Bulur ipek kirpik uygulamalarının göz sağlığı üzerindeki etkilerine dair merak edilen yedi soruyu yanıtladı.

İpek Kirpik Uygulamasının Göz Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İçindekiler

İpek Kirpik Uygulaması Nedir?

İpek kirpik uygulaması son zamanlarda toplumda sıklıkla tercih edilmeye başlayan estetik uygulamalardan biridir. Bu uygulama ile kişinin kendi kirpiklerinin uzunluğu ve yoğunluğunun artırılması hedeflenmektedir. Yapay kirpikler kişinin göz kapaklarındaki orijinal kirpiklerine tek tek yapıştırılmaktadır. İpek Kirpiğin Göz Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Kliniğimizde zaman zaman bu işlem sonrası bazı yakınmaları olan hastalar görmekteyiz. Bu yakınmalar genellikle gözlerde kızarıklık, batma, yanma, kapaklarda şişlik şeklinde olmakta. Bu uygulama sonrasında kısa ya da uzun vadede kendi kirpiklerinde dökülme ve seyrekleşme oluşan hastaları da görmekteyiz. Göz enfeksiyonları ipek kirpik işleminin özellikle ehil olmayan kişiler tarafından hijyen kurallarına uyulmayan merkezlerde yapılması sonrasında gelişmekte ve hastanın uzun süre ilaç tedavisi alması gerekmektedir. 

⁠İpek Kirpiğin Göz Kapakları veya Göz Yüzeyi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Göz yüzeyinde özellikle ipek kirpik uyulanması sırasında kullanılan kimyasal yapıştırıcının kaçmasına bağlı kornea ve konjonktiva tabakalarında hasar oluşmakta ve hastanın hem acı hissi nedeni ile hayat kalitesini düşürmekte yanı sıra uzun sürede kalıcı iz bırakarak görme keskinliğinde düşüşe yol açabilmektedir. Bazen yapıştırılan ipek kirpiklerin bir veya birkaçı da göz içine kaçabilir. Bu da batma ve acıma hissi ile hastaların göz kliniklerine başvurmasına sebep olmaktadır.


İpek Kirpik Uygulamasından Kimler Kaçınmalıdır?

Özellikle açık renk ten ve renkli göze sahip hastalarda allerjik reaksiyonlara daha sık rastlanılmaktadır. İpek kirpik uygulanması sırasında kullanılan yapıştırıcıya karşı gelişen alerjik reaksiyon da bu hastalarda daha sık görülür. Dolayısıyla açık renk ten ve renkli gözlü hastalarda ipek kirpik uygulamasından özellikle kaçınılması gerekmektedir. 

Kontakt Lens Kullanan Kişiler İpek Kirpik Uygulaması Yaptırabilir mi?

Kontakt lens kullananlarda, ipek kirpiğe bağlı gelişebilen komplikasyonlar daha şiddetli olabilir. özellikle ipek kirpik sonrası enfeksiyonlar kontakt lens kullanan hastalarda kornea iltihabı ile devam ederek kalıcı görme azlığına varabilecek sonuçlar doğurabilir. 

İpek Kirpik Uygulaması Kimlere Önerilmez?

Blefarit konjonktivit gibi göz problemlerinde ipek kirpik uygulanması önerilmemektedir. Öncelikle hastanın mevcut probleminin tedavi edilmesi önem taşır. 

İpek Kirpik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli? Hangi Durumda Doktora Başvurulmalı?

İpek kirpik sonrasında bakımlar yine sertifikalı profesyoneller tarafından hijyen kurallarına optimum özen gösterilerek yapılmalıdır. Hastaların ipek kirpik işlemi sonrası herhangi bir göz yakınması hissetmeleri halinde derhal göz hekimine başvurmalarını öneriyoruz. 


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024