Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Güven Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Doç. Dr. Sinan Bülent Avcı, karpal tünel sendromu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İçindekiler

Karpal tünel sendromu nedir?

Ele gelen üç adet sinir vardır ve median sinir, bu üç sinirden biridir. Avuç içine doğru gelirken el bileğinde “karpal tünel” olarak adlandırılan dar bir bölgeden geçer. Sinir burada sıkışırsa parmak uçlarında uyuşma ve elde güçsüzlük yakınmaları olur. Bu durum karpal tünel sendromu olarak adlandırılır.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

Karpal tünel sendromunun tipik belirtisi, başparmaktan yüzük parmağına doğru olan dört parmağın uçlarında uyuşma olmasıdır. Kişi, sıklıkla geceleri uyuşma ile uykusundan uyanır ve elini sallama ihtiyacı hisseder. Zamanla, elini kullanırken de uyuşma hissetmeye başlar. Tuttuğu cisimleri düşürebilir. Karpal tünel sendromu daha da ilerlerse elini çok güçsüz hissetmeye başlar.

  • Yakınması olan kişilerin uzmanlara daha kolay ulaşabilmesi,
  • Cep telefonu, klavye kullanımının çok artması,
  • Toplumda obezitenin artış göstermesi karpal tünel tanısının daha sık konmasının nedenleri olarak söylenebilir.

Karpal tünel sendromunu tetikleyen unsurlar neler?

Genetik ve yapısal faktörler nedeniyle karpal tünel sendromu bazı insanlarda daha sık görülür. Diyabet, hipotiroidi, obezite gibi hastalıkları olanlarda karpal tünel sendromu ile daha sık karşılaşılır. Yanı sıra bilgisayar kullananlar, vibratörlü makine operatörleri, üretim hattı işçileri, müzisyenler gibi ellerini tekrarlayan küçük hareketlerle kullanan bazı meslek grupları da risk altındadır. Ayrıca, gebelikte de karpal tünel yakınmaları oldukça sık görülmektedir.

Karpal tünel sendromu en çok hangi yaş aralığında ve cinsiyet grubunda görülür?

Son zamanlarda gençlerde karpal tünel sendromu bulgularıyla yaşlılara nazaran daha fazla karşılaşılmaktadır. Muhtemelen daha önce belirttiğimiz klavye ve cep telefonu kullanımının artması en önemli etken. Ancak yakınmalar gençlerde daha hafif seyretmekte ve cerrahi tedavi oranı da daha az olmaktadır. Yaş ilerledikçe de karpal tünel sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Yaşlılar genelde daha ilerlemiş bir safhada doktora başvurmakta ve cerrahi tedavi olasılıkları daha yüksek olmaktadır. Ayrıca karpal tünel sendromu kadınlarda, erkeklere nazaran 2 ila 5 kat daha sık görülmektedir.

Karpal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Hastanın şikayetlerini dinledikten sonra dikkatli bir muayene ile karpal tünel sendromu tanısını koyulur. Bunun yanı sıra sinir iletim testleri de hekim tarafından sıklıkla kullanılan yardımcı bir yöntemdir. Hastada boyun fıtığı olasılığı varsa servikal MR, el bileğinde başka bir sorundan şüphelenirsek de el bileği MR gerekebilir. Gerekirse kan şekeri ve tiroid fonksiyon testleri de yaptırılabilir.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Karpal tünel sendromu tanısı koyulan çoğu hastanın yakınmaları çok fazla değildir. Bu kişilerin ellerini kullandıkları aktivitelerde yapacakları değişiklikler, iş yerlerinde yapılacak ergonomik ayarlamalar ile yakınmaları büyük oranda geçer. Bunun yanı sıra gece uyuşmaları fazla ise el bilek atelleri faydalı olabilir. Fizyoterapi de faydalı olmaktadır.

Yakınmaları fazla olan ancak sinir iletim testinde sinirde hasar az olan veya hiç olmayan hastalara yukarıdaki tedavilerin yanı sıra karpal tünel içine enjeksiyon yapılabilir.

Hastanın yakınmaları fazla ve yukarıda bahsedilen tedaviler bir fayda sağlamadıysa ve sinir iletim testlerinde sinirde hasar fazla ise cerrahi tedavi önerilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024