Normal Doğum Nedir? Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Normal Doğum Nedir? Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Güven Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Uzm. Dr. Eyyüp Özgen, normal doğum hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Normal Doğum Nedir? Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

İçindekiler

Normal doğum nedir?

Normal doğum kavramı çok kullanılmasına karşın ne ifade ettiği çoğu zaman bir belirsizlik yaratmaktadır. Öncelikle normal doğum ile doğal doğum birbirlerinden ayrılmalıdır. Gebeliğin 37 ile 42. haftaları arasında kendiliğinden başlayan ve hiçbir tıbbi müdahale olmadan doğumun gerçekleşmesini “doğal doğum” olarak adlandırabiliriz. Ancak bu her durumda mümkün olmayabilir.

Yetersiz doğum sancısı için kullanılan ilaçlar, ağrı kesici ilaçların kullanımı veya zarların müdahale ile açılması gibi birtakım girişimler ile vajinal yoldan doğum gerçekleşmesine “normal doğum” diyebiliriz. Tüm bunların yanında az müdahale her zaman daha iyidir ancak maalesef her durumda mümkün olmayabilir. Hekimin gebeye özel olarak uygulayacağı bazı küçük girişimler hayati sorunları ortadan kaldırabilir.

Doğumun başladığını gösteren belirtiler nelerdir?

Doğum başladığı zaman birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin bir kısmı gebelik sürecinde de görülebilir ancak karakterine göre doğumla ilişkisi saptanabilir.

  • Sancı,
  • Kasılma,
  • Su gelişi ve az miktarda lekelenme doğumun bazı belirtilerindendir.

Doğum sancıları düzenli aralıklarla en az 60 saniye sürer ve 5 dakikada bir görülür. Su gelişi normal zamanından önce gerçekleşebilir bu durumda hekim tarafından tedavi planlanır.

Normal doğum kaçıncı haftada olur?

Yenidoğan açısından 37. ve 42. haftalar arası, normal doğumun en güvenli zamanlarıdır. Doğumların yüzde 80’i bu zaman diliminde gerçekleşir. Doğumun bu aralık dışında başlaması ile tedavi planı ve doğum şekli mevcut durumlarla yeniden değerlendirilmelidir.


Normal doğum nasıl yapılır?

Doğum 3 evreye ayrılır.

  • 1. evre doğuma hazırlık,
  • 2. evre bebeğin doğması,
  • 3. evre plasentanın ayrılmasıdır.

1.evre, doğum sürecinin en uzun kısmıdır. Düzenli sancılarla birlikte ıkınma hissi vardır. Rahim ağzı açıklığı zamanla artmaktadır. İlk gebeliklerde bu evre daha uzun olabilmektedir ancak sürekli olarak bebeğin kalp atımları takip edilebilmektedir. Rahim ağzı tamamen açıldığında ise 2. Evreye geçilmiş olur. Ikınma ile birlikte bebek bu evrede doğar. Bebek doğduktan sonra ağrı ve kasılmalar kesilmiş olur. Bebek ile ilk temas kurulur. 3. evrede ise plasenta ve zarları rahim içerisinden çıkarılır. Kanama kontrolü yapılır ve küçük kesikler onarılır.

Normal doğumun hem anne hem de bebek için faydaları nelerdir?

Normal doğuma alternatif olan sezaryen doğuma göre normal doğumun avantajlarından bahsedebiliriz.

Normal doğumda;

  • Daha kısa iyileşme süreci,
  • Daha erken emzirme,
  • Gelecekteki gebeliklerde daha düşük komplikasyon riski ve daha gelişmiş bağışıklıktan söz edilebilir.

Ancak doktorun bu faydalardan daha büyük bir riskten dolayı sezaryen seçeneğini sunabileceği unutulmamalıdır.

Hangi gebeler normal doğum için uygun değildir?

Normal doğuma uygun olmayan durumlar anne veya bebek kaynaklı olabilir. En sık karşılaşılan neden geçirilmiş sezaryen öyküsüdür. Uygun prosedürler ile sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir ancak her hasta için uygun olmayabilir. İkinci en sık sebep, bebek başının annenin doğum kanalına uygun olmamasıdır. Diğer nedenler arasında ise bebek kalp atımı azalması, çoğul gebelik, ters geliş, yan duruş, büyük bebek, bebeğin plasentasının önde gelmesi gösterilebilir.

Anne adaylarının normal doğum ve sezaryen hakkında bilgilendirilmesi, artı ve eksilerinin konuşulması oldukça önemlidir; ancak bunun yanında her hasta için ayrı bir değerlendirme yapılmalıdır. Tıpta, “Hastalık yoktur hasta vardır” denir. Hastalıkların, her kişide farklı bir seyir izleme potansiyeline sahip olmaları nedeniyle tedavi yöntemi ve planı da her hastada farklı olabilir. Bu nedenle hekim, anne adayının en doğru kararı vermesi için yardımcı olacaktır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024