Stres Anında Salgılanan Hormonlar Kalp Krizi Riskini Artırabiliyor

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Stres Anında Salgılanan Hormonlar Kalp Krizi Riskini Artırabiliyor

Stres, sağlığımızı, ruhumuzu, bedenimizi, ilişkilerimizi kısaca yaşamımızdaki birçok şeyi olumsuz etkilediği gibi kalbimizi de derinden etkiliyor. Uzmanlar, stresin kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olduğunu vurguluyor. Stres anında salgılanan hormonlar kalp krizi gibi birçok kalp hastalığı tetikleyebiliyor.

Kardiyoloji Uzmanımız Dr. Emre Nuri Günel, kalp krizini anlattı.

Stres Anında Salgılanan Hormonlar Kalp Krizi Riskini Artırabiliyor

İçindekiler

Kalp krizi nedir?

Kalp krizi; kalbe oksijen ve besin sağlayan damarların (koroner damarlar) herhangi bir nedenle ani olarak tıkanması sonrası kalbe kan akışının durması durumudur.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kalp krizinin belirtisi genel olarak göğsün sol tarafında ani başlayan sıkıştırıcı ve ezici nitelikte bir göğüs ağrısıdır. Bu belirtiye nefes darlığı ve terleme de eşlik edebilir. Fakat özellikle yaşlılarda nefes darlığı, bayılma, sersemlik hissi ve yorgunluk da kalp krizinin ilk belirtisi olabilir.

Hangi şikayetler kalp krizinin habercisi olabilir?

Birçok kalp krizi vakası daha önceden hiç şikayeti olmayan hastalarda ani olarak ortaya çıkar. Fakat birçok hastada da kalp krizi öncesi şikayetler mevcuttur. Bunlar daha çok yürümekle olan ve dinlemekle geçen ‘angina’ olarak adlandırdığımız göğüs ağrılarıdır. Yaşlı hastalarda ve şeker hastalarında bazen bu ağrı yerine egzersizle olan nefes darlığı, yorgunluk ve çarpıntı ön planda olabilir. Bu şikayetlere sahip olan hastalar bir an önce bir kardiyolog tarafından değerlendirilmelidir.

Risk faktörleri nelerdir?

  • Yaş,
  • Aile öyküsü,
  • Sigara kullanımı,
  • Diyabet,
  • Hipertansiyon,
  • Kolesterol yüksekliği ve obezite kalp krizinin risk faktörlerindendir.

Risk faktörleri ne kadar fazla ise kalp krizi riski o kadar artmaktadır. Yaş ve aile öyküsü dışındaki bütün risk faktörlerine müdahale edilebilir. Sigara içen hastalara mutlaka sigarayı bıraktırıcı telkinler yapılmalı, gerekli ise ilaç tedavisi başlanmalıdır. Diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve obezite saptanıp gerekli tedaviler başlanmalıdır. Bu risk faktörleri olan hastalar daha yakından takip edilmeli ve tedavi hedefleri yönünden daha azimli olunmalıdır.

Stres ve üzüntü kalbi etkiler mi?

Stres, kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biridir. Stres anında salgılanan hormonlar kalp krizi gibi birçok kalp hastalığı tetikleyebildiği gibi var olan kalp yetmezliği, ritim bozuklukları ,hipertansiyon gibi kalp hastalıklarının da şiddetini de artırır. Bu nedenle kalp hastalıkları stresten uzak durmalıdır. Ayrıca son yıllarda strese bağlı kalp krizini taklit eden ve kalp yetmezliği bulgularına yol açan, üzüntü sonrası ortaya çıkan ve halk arasında kırık kalp sendromu olarak bilinen ‘takatsubo myokardit’ adlı bir hastalık da bildirilmiştir.

Rutin kardiyoloji kontrollerine kaç yaşında başlanmalı?

Biz klinik pratiğimizde şikayeti olmayan normal kişilerde 20 yaş öncesinde detaylı bir kardiyoloji kontrolü önermekteyiz. Özellikle;

  • Yarışmalı sporla uğraşanlarda,
  • Ailesinde kalp hastalığı olanlarda,
  • Ailesel kolesterol yüksekliği olanlarda kardiyoloji kontrolleri çok önemlidir.

Kontrolleri normal olan hastalarda ilk kontrol sonrası 3 yıl aralıklarla kontrol önermekteyiz.

40 yaş sonrasında ise düzenli olarak her yıl kardiyoloji kontrolü yaptırılmalıdır. Tabii ki kalp hastalığı olan hastalarda bu kontroller daha sık olmakla birlikte kontrollerin zaman aralıkları doktorunun önerisine göre değişmektedir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024