14 Soruda Saç ve Tırnak Sağlığına Dair Her Şey

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

14 Soruda Saç ve Tırnak Sağlığına Dair Her Şey

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, saç ve tırnak sağlığına dair merak edilen tüm sorulara yanıt verdi. Saç dökülmesinden hormonal değişikliklerin saç sağlığı üzerindeki etkilerine, tırnak kırılganlığı, tırnak batması ve tırnak mantarının nedenlerinden son dönemin yaygın uygulaması ‘kalıcı oje’ hakkında dikkat çeken uyarılarda bulundu. İşte 14 soruda saç ve tırnak sağlığı ile ilgili her şey…

14 Soruda Saç ve Tırnak Sağlığına Dair Her Şey

İçindekiler

Saç dökülmesinin yaygın nedenleri nelerdir ve bunların önlenmesi için ne önerirsiniz?

Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Kaliteli gıda tüketimi, iyi uyku, saçların kuruyken taranması ve açılması, saçın yapısına uygun şampuan ve kremlerin seçilmesi, saçların çok fazla kimyasal işleme ve ısıya maruz bırakılmaması saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Saç dökülmelerinde, yanlış tedavi uygulamaları kalıcı saç kayıplarına yol açabilir.

Saçın dokusu ve kalitesi nasıl iyileştirilebilir? Hangi besinlerin tüketimi saç sağlığını artırabilir?

Saç tipine ve ihtiyaca yönelik doğru şampuan ve losyon kullanımı; kan tahlili yapılarak eksikliğe yönelik takviye destek tedaviler ve dermatoloji uzmanı tarafından planlanacak saç mezoterapisi, prp gibi işlemlerle saçlı deri ve saç dökülmesi daha iyi hale getirilebilir.

Saç derisindeki kaşıntı ve kepek için en etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Kepek ve kuru saç derisi benzer şekilde ortaya çıkan ve benzer belirtilere neden olan iki farklı sorundur. Her iki sorun da saçlı deride pul pul dökülme ve kaşıntı hissi ile karakterizedir. sorunun kepek mi kuru saç derisi mi olduğu tedaviyi belirlemede önemlidir. bunun ayrımı için dermatoloji uzmanının değerlendirmesi önemlidir.

Günlük saç bakım rutininde nelere dikkat edilmeli?

 • Saçlarınızı sıcak su ile yıkamayın.
 • Doğru şampuanı kullanın.
 • Bitkisel yağ kullanın.
 • Saçınızı nemlendirin.
 • Saçınızı doğal yollarla kurutun.
 • E vitamini içeren besinler tüketin.
 • Sağlıklı beslenin.

Hormonal değişikliklerin saç sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Oral kontraseptif seçimi ve menopoz başlangıcı, bilimsel olarak "kronik telogen effluvium" olarak adlandırılan kronik saç dökülmesini ortaya çıkaran başlıca hormonal faktörler arasındadır. Altı aydan uzun bir süre boyunca düzensiz saç dökülmesine neden olur.Anajen fazının kısalması, en çok bahsedilen mekanizmadır ve daha kısa bir saç döngüsünden geçen ve dolayısıyla daha sık dökülen saça neden olur. Eğer kişide hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Androgenetik alopesinin ortaya çıktığı mekanizma da hormonaldır ve saçın dermal papillasında bulunan androjen reseptörlerini içerir. Bu hormonal saç dökülmesi, başın tamamında saç dökülmesine yol açarak, hastaların hormonal saç dökülmesini durdurmak için tedavi almak amacıyla bir dermatoloğa danışmalarına yol açar.

Saç boyası ve diğer kimyasal işlemlerin saç sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Çok sık aralıklarla ve uzun süre saçların boyatılması; saç köklerine zarar verip, saçların kırılgan, mat ve soluk görünmesine neden olur.

Saç derisi sağlığını korumak için güneşten korunma önlemleri var mıdır?

Güneşe çıkarken saçınıza güneş koruyucu sprey uygulamak, saç tellerini UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Bu ürünler genellikle sprey veya kremler şeklinde olabilmektedir ve saçınıza ekstra koruma sağlar. Başınıza bir şapka veya bandana takmak, saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korur.

Tırnak kırılganlığının nedenleri nelerdir?

Anemi, vitamin-mineral eksiklikleri, travma, yaşlılık, hipotiroidizm, beslenme eksikliği, mantar enfeksiyonu, bazı ilaçlar(örneğin kemoterapi ilaçları), sık el yıkamak, deterjan ve dezenfektana sık maruziyet, sık yapılan kalıcı oje, protez tırnak, profesyonel kişilerce yapılmayan travmatik manikür-pedikür işlemleri tırnak yapısında bozulmalara kırılmaya ve renk değişikliklerine neden olabilir.

Mantar enfeksiyonlarından korunmak için ne yapmak gerekir?

Tırnak mantarı tırnakta renk - şekil değişikliği ve tırnak altında boşluk oluşmasıyla  fark edilir. Erken müdahaleyle tamamen geri döndürülebilir. Tırnak yatağının kuru tutulması mantardan koruyucu bir önlemdir.


Tırnak batması neden olur?

 • Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği oranında dengesizlik.
 • Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek.
 • Tırnakları çok kısa kesmek.
 • Yanlış olarak kavisli kesilen ayak tırnakları. 
 • Ayak tırnağının yaralanması.
 • Olağandışı kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak.

Tırnak batmasında tedavi seçenekleri nelerdir?

Tırnak batmasının tedavisi aşamalara göre planlanır. İlk aşamada uygulanan lokal tedavi, antibiyotikli kremlerle vakaların yüzde 60- 70’inde iyileşme görülür. İlk aşamayı atlatan hastalara tırnak batmasının kronikleşmemesi için tırnak bakım eğitimi verilir. İkinci aşamada hastaya göre kremle birlikte sistemik tedavide uygulanabilir. Üçüncü aşamada oluşan tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlara müdahale edilmesi gerekir.  Elektro koter gibi cihazlarla etli kısım ortadan kaldırılır. Tırnağın batan kısmının kesilmesi ya da tel uygulaması gibi farklı tedaviler uygulanabilir. Tırnağın tamamının alınması ve yeni gelen tırnağın düzgün olması da tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu tedavilere rağmen geçmeyen sık tekrarlayan vakalarda cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Tırnak sağlığını desteklemek için hangi vitamin ve mineraller alınabilir?

Saç ve tırnak sağlığında başrolde demir, çinko ve biotin yer almaktadır.

Manikür ve pedikür işlemleri tırnak sağlığını nasıl etkiler?

Tırnakların sürekli ıslak kalması, aseton vb. kimyasal maddelerle sürekli teması, sık yapılan manikür gibi çevresel faktörlerin yanı sıra mantar, tiroid hastalıkları, vitamin eksiklikleri, kansızlık, tırnak çevresindeki ciltte egzema ve sedef hastalığı tırnaklarda kırılmalara ve şekil bozukluklarına yol açabilir.

Kalıcı ojenin zararları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Kalıcı oje uygulamaları, tırnaklara kimyasal maddelerin maruz kalmasına neden olur. Bu kimyasallar tırnak plakasının üzerinde bulunur ve tırnakların daha ince, kırılgan ve zayıf olmasına yol açabilir. Bu nedenle, sürekli olarak kalıcı oje kullanmak, tırnakların zayıflamasına ve hatta kırılmasına neden olabilir. 


Kalıcı oje uygulamalarının tırnak sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkileri nelerdir?

Uygulama esnasında ellerin ultraviyole ışın altında bekletilmesi ise cildin UV ışınlarına maruz kalmasına neden olur. Sürekli olarak kalıcı oje yaptıran bireyler için bu durum bir cilt kanseri tetikleyicisi olabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024