Tırnak Batması Nedir? Neden Olur?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Tırnak Batması Nedir? Neden Olur?

Tırnak batması, tırnağın boyuna uzaması yerine tırnak etinin içine doğru girerek yanlara doğru uzaması durumudur.

Tırnak batmasına; tırnak mantarı, tırnakların yanlış kesilmesi, sivri uçlu ve dar ayakkabılar giyilmesi, parmak deformiteleri neden olur.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Ayak Sağlığı Cerrahisi Bölümünden Ayak Sağlığı Uzmanı Meysun Erden, genellikle ayak tırnaklarında görülen tırnak batması hakkında bilgi verdi.

Tırnak Batması Nedir? Neden Olur?

İçindekiler

Tırnak batması nedir?

Genellikle baş parmaklarda görülen tırnak batması, birçok nedenden dolayı tırnağın, boyuna uzaması gerekirken tırnak etinin içine doğru girerek yanlara doğru uzamasıdır.

Tırnak batmasının nedenleri nelerdir?

Tırnak batmasının birçok nedeni vardır.

  • Tırnağı olduğundan daha kısa kesmek,
  • Ayak tırnaklarını yuvarlak kesmek tırnak batmasının nedenlerindendir.

Tırnak batmasının bir diğer nedeni de mantarlı tırnaklardır. Mantardan dolayı ayak tırnakları kalınlaşır ve içe doğru döner. Bu kalınlaşma tırnağın kesimini zorlaştırdığı için o bölgede daha çok ağrıya yol açabilir. Tırnak batması genellikle ayak tırnaklarında görülür.

Tırnak batması genellikle kimlerde görülür?

Kişide tırnak mantarının olması durumunda sıklıkla tırnak mantarı da gelişir. Parmakların üst üste gelerek birbirini sıkıştırması durumunda da tırnak batması ortaya çıkabilir.

Tırnak batması genellikle;

  • Yanlış tırnak kesenlerde,
  • Yanlış ayakkabı giyenlerde,
  • Parmak deformiteleri olanlarda,
  • Spor ve bale yapanlarda,
  • Ayakta çalışanlarda görülür.

Tırnak batmasının belirtileri nelerdir?

Tırnak batmasının en büyük belirtisi ağrıdır. Tırnak batması çok şiddetli ağrıya neden olur. Kişi, ayağını yorgana bile değdiremez. Bazı durumlarda da enfeksiyon gelişir. Ayak tırnak kenarı şişer, kızarır, iltihaplanır.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması tedavisinde birçok yöntem bulunmaktadır.

Tırnak batması tedavisinde öncelikle bir hekim değerlendirmesi gereklidir. Tırnakta enfeksiyon, şişlik ve kızarıklığın olup olmadığı gözlenmelidir. Eğer tırnak enfekte ise pansuman yapılmalı ve enfeksiyon giderilmelidir. Daha sonrasında tırnak bandı, tırnak teli, tırnak altı yastıkçıkları gibi “tampon” olarak adlandırılan ürünlerle bir süre tedavi uygulanır. Eğer tırnakta mantar varsa tüm bunlar yapılmadan önce tırnağın mantarı tedavi edilmelidir. Tırnak inceltilmeli, daha sonra yapılacak tedaviler uygulanmalıdır.

Tırnak mantarı tedavi edilmezse hangi sorunlar ortaya çıkar?

Tırnak batması akut bir durumdur ve çok şiddetli ağrıya neden olur. Tedavi edilmezse tırnakta yapısal bozukluğa yol açar. Bu nedenle tırnak batması, göz ardı edilerek tedavi edilmeyecek bir rahatsızlık değildir.

Ayrıca tırnak batmasında pediküre gidip batan yerlerin kestirilmesi de yanlış bir tedavi yoludur. Çünkü yanlış pedikür tırnak batmasına neden olur.

Tırnak batması nasıl önlenir?

Tırnak batmasını önlemede ayakkabı seçimi çok önemlidir. Sivri uçlu ayakkabılar yerine yuvarlak uçlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Tırnak kesimi düzgün yapılmalı, tırnağın bitimindeki et ile tırnak eşit olmalıdır. Ayak tırnakları düz kesilmelidir.

Tırnakta mantar varsa tedavi edilmelidir. Parmak deformiteleri durumunda ortopedi uzmanına başvurulmalıdır.

Bebeklerde tırnak batması neden olur?

Bebeklerdeki tırnak batması genellikle bebeklerin tırnaklarının biraz daha derin kesilmesi sonucunda oluşuyor. Çünkü bebekler yere basmıyor, yanlış ayakkabı da giymiyor. Ayrıca bazı bebeklerin ayaklarının etli ve tombul olması da tırnakların uzarken yanlara doğru girmesine ve tırnak batmasına yol açabiliyor.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024