YASA YASLANMAYIN!

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

YASA YASLANMAYIN!

“Yasa yaslanmayın, yası anlayın” diyen Uzm. Psk. Gözdem Özdem Akaydın, yas sürecini anlattı.

YASA YASLANMAYIN!

İçindekiler

Yas süreci hangi tepkilere neden olur?

Yakınların kaybı her insanda farklı, ancak derin bir psikolojik sürecin başlangıcına işaret eder. Yapılan araştırmalara göre sevdiklerini yitiren kişilerin kısa bir süre sonra kalp damar hastalıkları ve kanser ölüm sebeplerinin başında geliyor. Bu nedenlerin haricinde intihar ve kendine zarar verici davranışlarda bulunma, alkol, uyuşturucu istismarı, kasti araba kazası etkisini de yaşamaktalar. Ayrıca yas tutma sürecinde oluşabilecek karmaşaların yas tutma sürecinin başlamasına, sürmesine ve sonlanmasına oldukça önemli etkileri olduğu da araştırmalarla kanıtlanmış.

Yas süreci kişide bedensel, duygusal, ruhsal gibi birçok tepkilere neden olabilir.

  • Bedensel tepkiler: Baş ağrısı, göğüs ağrısı ve göğüste sıkışma hissi, boğazda düğümlenme, yutkunma güçlüğü, bulantı, kusma, kabızlık veya ishal, nefes darlığı, çarpıntı, adet düzensizlikleri, gerginlik ve kasılmalar, uyku düzensizlikleri, iştah değişiklikleri, halsizlik ve yorgunluk.
  • Duygusal tepkiler: Ölümü inkar etme, üzüntü, ağlama, özlem, öfke, sıkıntı, güvensizlik, tedirginlik, aklını yitireceği delireceği korkusu, hayata karşı ilgi ve istek kaybı, hiçbir şeyden zevk alamama, hiçbir duygu hissedememe, geleceğe dair umutsuzluk ve karamsarlık, yalnızlık, çaresizlik.
  • Ruhsal tepkiler: Ölen kişinin hala yaşadığını ve var olduğunu hissetme, sesini duyma, hayalini görme, hayat ve ölüm kavramlarını sorgulama.
  • Bilişsel tepkiler: Ölen kişiyi ve ölümü düşünme, düşünmeye engel olamama, kendini suçlama, kendine kızma, pişmanlık, ölüm anını tekrar tekrar hatırlama, hatta çok canlı bir biçimde yaşama, kararsızlık, dikkatini toparlamakta zorlanma, bellek sorunları.
  • Davranışsal tepkiler: Kendini tamamen başkalarına yardıma adayarak kaybın acısından kaçınma, insanlardan uzaklaşma ve görüşmek istememe, ölen kişinin eşyalarına, bulunduğu yerlere aşırı yönelme veya bunlardan uzak durmaya çalışma, mezara sık gitme veya gidememe, alkol ve/veya ilaç kullanma, cinsellikle ilgili değişiklikler. 

Patolojik yas nedir?

Patolojik yas, kayıpla yüzleşmenin gecikmesi, inkar edilmesi, hissedilen yoğun üzüntülü duyguların bastırılması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Patolojik yasta; yas tepkisinde gecikme, ölenin şikayetlerini taklit etme, psikosomatik belirtiler, düşmanca tutum ya da öfke ve düşmanca duygular, donmuş gibi davranma, sosyal ilişkilerde bozulmalar, kendine zarar verici davranışlar, ağır depresyon ortaya çıkabilir.

Sağlıklı yas tepkileri nelerdir?

  • Kayıp yaşayan kişinin, tanıdığı ve kendisini dinleyen insanlarla vakit geçirmesi,
  • Etrafındaki insanlarla yaşadığı kayıpla ilgili konuşması, bu duygularını saklamaya çalışmaması,
  • Yas tutan kişinin beslenmesine ve uyku düzenine önem verilmesi,
  • Yasla mücadele adına alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde kullanımından kaçınılması,
  • Kişi kendisine zaman tanımalı ve öncelikle kaybı kabullenip hayatına devam etmelidir.

Ayrıca, kayıpla yüzleşmekten kaçınmak adına yas tutan kişinin hayatında büyük ve ani bir değişiklik yapmaması gerekmektedir. Örneğin, iş değiştirmek, taşınmak, tekrar evlenmek, hemen yeni bir çocuk dünyaya getirmek gibi.

Dikkat: Ölüm dışındaki bazı önemli kayıplar da duygusal anlamı nedeniyle yas reaksiyonu gelişmesine neden olur.

Eş veya sevgiliden ayrılma, iş kaybı, servet kaybı(iflas), göç ve muhit değiştirme durumlarında kaybedilenlerin kabulü için bir yas süreci gerekir. Kişi, öncelikle olaylara inanamaz, şok ve şaşkınlık, ardından öfke ve pazarlık evresi gelir. Öfke döneminde onun sevmediği yanlarını büyütür. Sonra gelen pazarlık aşamasında "Keşke şöyle yapsaydım ya da yapmasaydım?" gibi hesaplaşmalar yapılır. Kaybın fark edilmesi ile çökkün, depresif duygulanım yaşanır. Sonunda, kabullenme ve yeniden hayata dönüş olur. Bazen kişi ayrılık acısına dayanmak için hemen yeni bir ilişkiye başlar. Bu yas sürecini engeller, olumsuz duygu yükünün birikimi çoğunlukla başka psikolojik sıkıntılar şeklinde açığa çıkar.

Özetle: yasa yaslanmayın, yası anlayın. Bu dönemin hayatınızdaki anlamını konumlandırmak için sıkıntılı bir süreç olarak yaşamasanız bile mutlaka bir uzmana başvurun. Çünkü yasın ilacı, yaşanan kaybı konuşmaktan, anlamlandırmaktan geçer.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024