Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları Hakkında

Hastalık yapıcı özellikte bir mikrobun vücuda girip yerleşmesi ile oluşan hastalıklara Enfeksiyon Hastalıkları denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi bakterilere ve viruslere bağlı olarak ortaya çıkan her türlü ateşli ve bulaşıcı hastalık "Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji "nin ilgi alanıdır.

Enfeksiyon Hastalıkları, tüm dünya ülkelerinde tıp teknolojisindeki hızlı gelişmelere rağmen sık görülen, ölümlere yol açabilen hastalık grubu olarak tanımlanır. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Mikrobiyoloji laboratuvarı sonuçları ile hastalık arasındaki yorum köprüsünü kurar ve hastaya en iyi hizmetin verilmesini sağlar.

Hastane Enfeksiyonları: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Birimi aynı zamanda hastane enfeksiyonlarını kontrol etmek, izlemek, bu enfeksiyonları en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapmakta; hasta, hasta yakınları ve ilgili personele bu konuda eğitimler vermektedir. Enfeksiyon kontrol çalışmalarında antibiyotiklerin bilinçli, uygun ve etkin kullanılması da ayrı bir yer tutmaktadır. Personel Sağlığı: Hastane personelini standart önlemler hakkında ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bilgilendirmek ve aşılamak.

Poliklinik Hizmetleri: Hastaların erken tanı ve tedavi hizmetlerinin sağlanması.Başta Hepatit B olmak üzere diğer bulaşıcı hastalıkların, aşı ile önlenebilir olanlarına karşı aşı uygulamasının sağlanması ( Hepatit A, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip, tetanoz,zatürre vs.), hasta ve hasta yakınlarını bulaşıcı hastalıklar konusunda daha yaygın biçimde eğitmek, bulaşıcı hastalıkların bildiriminin yapılmasını sağlamak. Polikliniğimizde ayrıca; seyahat sağlığı, bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama ve diğer koruma yöntemleri konusunda da danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Klinik Hizmetleri: Gripten menenjite, idrar yolu enfeksiyonlarından hepatitlere, ishaller, besin zehirlenmeleri ve parazit hastalıklarına kadar çok geniş bir hastalık gurubu enfeksiyon hastalıklarının alanına girmektedir. Ayrıca yüksek ateşle seyreden enfeksiyon dışı hastalıkların da ayrım ve değerlendirilmeleri daha sonra hastaların ilgili bölümlere yönlendirilmeleri de enfeksiyon hastalıkları biriminin işlerindendir.

Temel ilgi alanlarımız;

1. Gastrointestinal Sistem İnfeksiyonları

2. Üst ve Alt Solunum Yolları İnfeksiyonları

3. Deri ve Yumuşak Doku İnfeksiyonları

4. İdrar Yolu İnfeksiyonları

5. Kas ve İskelet Sistemi İnfeksiyonları

6. Santral Sinir Sistemi İnfeksiyonları

7. Hematopoetik ve Lenforetiküler Sistem İnfeksiyonları

8. Kardiyovasküler Sistem İnfeksiyonları

9. Döküntülü İnfeksiyonlar

10. Cinsel Yolla Bulaşan İnfeksiyonlar

11. Hastane İnfeksiyonları

12. Edinsel İmmun Yetmezlik Sendromu (HIV/AIDS)

13. Antibiyotikler ve antibiyotiklerin doğru kullanımı

14. Ateş ve Nedeni Bilinmeyen Ateş

15. Bağışıklama-Aşılama

16. Seyahat Sağlığı

Enfeksiyon Hastalıkları Hizmetleri

Bölümünden Yazılar Toplam 1 Adet Yazı

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024