Adaçayının Faydaları Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı, içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan, eski çağlardan bu yana şifa kaynağı olarak bilinen bir bitkidir.

Adaçayı; sakinleşmeye, stres nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarını gidermeye, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Peki, adaçayı tüketiminde nelere dikkat edilmelidir?

Güven Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, adaçayı hakkında bilgi verdi.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

İçindekiler

Adaçayı nedir?

Adaçayı, içerisinde A, B3, B6, B9, C ve K vitaminleri gibi birçok vitamin ve potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum gibi mineraller bulunan kış aylarının vazgeçilmez bitkisidir.

Adaçayının faydaları nelerdir?

Adaçayının faydaları şu şekilde açıklanabilir:

  • Adaçayı, aşırı terleme sorununu azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınalar için iyi bir öneridir.
  • Stres azaltıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Sinirsel sorunlar kaynaklı baş ağrılarını hafifletir.
  • Adaçayının içeriğinde bulunan C vitamini, bağışıklık sistemine katkıda bulunur.
  • Adaçayı, gargara suyu olarak kullanılarak ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Adaçayının idrar söktürücü özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine destek olur.
  • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Adaçayı balgam söktürücü özelliği sayesinde boğaz ağrısına iyi gelir.

Adaçayı kilo vermede etkili midir?

Adaçayının içeriğinde düşük miktarda karbonhidrat, yağ, protein ve lif bulunur. Ayrıca, adaçayının idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle adaçayı, vücutta tutulan fazla suyun yani ödemin atılmasına yardımcı olur ve dolaylı olarak metabolizmayı hızlandırır. Adaçayı bitkisinin zayıflama üzerinde doğrudan etkisi yoktur.

Adaçayı uykusuzluğa neden olur mu?

Adaçayının uyku getirme veya uyku kaçırma gibi özellikleri yoktur. Ancak yapılan bazı araştırmalar sonucunda, adaçayının içerdiği bazı bileşiklerin, merkezi sinir sistemini rahatlattığı ve bu sayede daha kaliteli bir uyku sağladığı gözlemlenmiştir.

Özellikle kadınlarda yaşanan menopoz döneminin ardından kullanılacak adaçayı yağının (aromaterapi), uyku kalitesini artırdığı belirtilmiştir. Adaçayının uyku kalitesinde artış gösterdiği bildirilse bile doğrudan uyku getirdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Adaçayının yan etkileri nelerdir, kimler adaçayı tüketmemelidir?

Gebeler ve emziren annelerin adaçayı tüketmesi sakıncalıdır. Çünkü adaçayı rahim kaslarını uyarır ve süt üretimine engel olur. Altı yaşından küçük çocukların da adaçayı tüketmesi tavsiye edilmez.

Kanser hastalarının bazı türdeki adaçaylarını tüketmesi sakıncalıdır. Adaçayı; Alzheimer, diyabet ve nöbet önleyici ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Hipoglisemi yani düşük kan şekeri sorunu yaşayanlar adaçayını dikkatli tüketmelidir.Ayrıca adaçayı, ameliyat öncesinde ve sonrasında kullanılmamalıdır.

Adaçayı nasıl tüketilir?

  • Günde 3 fincandan fazla adaçayı tüketimi önerilmemektedir. Çünkü adaçayı aşırı tüketildiğinde kan basıncını yükseltebilir, karaciğer ve sinir sistemine zarar verebilir.
  • Halk arasında “acı elma yağı” olarak da bilinen adaçayı yağı oral yolla tüketilmemelidir.

Adaçayı nasıl demlenir?

Adaçayı yapımı için taze veya kurutulmuş adaçayı yaprakları kullanılabilir. Yaklaşık 2 gram ada çayı üzerine 200-250 ml kaynar su ilave edilerek 10 dakika kadar demlenir. Yaprakları süzülür ve fincana doldurularak servis edilir. Eğer poşet çay yapmak isterseniz, bir poşet ada çayını bir fincana koyup üzerine 200 ml sıcak su ekleyip 5-10 dakika kadar demleyin. Adaçayı demleme süresinin uzaması çayın acı bir tat almasına neden olabilir. Bu nedenle adaçayının uzun süre demlenmemesi önerilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024