Bahar Ayları Alerji Ayları Olmasın

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Bahar Ayları Alerji Ayları Olmasın

Bahar alerjilerinden korunma yolları ve tedavi yöntemleri    

Paylaş:
...

Baharın en güzel günlerinin yaşandığı bu dönemde, kış boyunca kapalı mekanlarda vakit geçirmek zorunda kalan çoğu kişi açık hava etkinliklerine katılma fırsatı buluyor.  Yılın bu zamanında bitki polenlerinin ve küflerinin rüzgarla dağılması, bahar alerjilerinin görülme sıklığını artırıyor. Bahar alerjilerinin neden olduğu yakınmaların kişilerin iş ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilememesi için tedavide geç kalınmaması gerekiyor. Güven Hastanesi İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Güleç, bahar alerjilerinden korunma yolları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Doğumdan itibaren çok temiz şartlarda büyüyen çocuklar daha alerjik

Alerji, vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sisteminin normalde tepki vermemesi gereken maddelere karşı aşırı reaksiyon gösterme durumu olarak tanımlanmaktadır. Alerjik hastalıklara genetik açıdan yatkın olma durumu atopi yani alerjik bünye olarak adlandırılmaktadır. Anne ya da babadan birinde alerjik bünye varsa çocukta alerji gelişme riski %25 iken her ikisinde de varsa bu oran %70’in üzerine çıkmaktadır. Tüm hastalıkların temelinde genetik ve çevresel faktörlerin etkileri bulunmaktadır. Alerjik hastalıklarda çevrenin rolü daha belirgin hale gelmektedir. Doğumdan itibaren çok temiz şartlarda büyüyen, az hastalanan çocuklarda ileride alerjik hastalık gelişme riski artmaktadır. Bununla birlikte, alerjik bünyesi olan çocuk, tozlu ortamda, yoğun polen içeren yerlerde yaşadığında alerjik tepkileri daha fazla olmaktadır.


Detaylı bilgi ve randevu almak için 444 94 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


<p><strong>Bahar alerjileri polen salınımı nedeniyle tetikleniyor</strong></p>

<p>Bahar aylarında polen salınımına bağlı en sık;  göz, burun ve solunum yolu alerjileri görülmektedir. Polenler; ağaç, çayır ve yabani otlardan salınan gözle görülmeyen, havada uçan maddelerdir. Bahar aylarında kavak ve çınar ağaçlarından salınan beyaz, pamuğa benzeyen uçucu maddeler polen değildir. Açık ve rüzgarlı havalarda polenler çok uzun mesafelere uçarak ulaşabilmektedir. Baharın erken döneminde ağaç polenleri, Mayıs, Haziran aylarında çayır polenleri, yaz sonuna doğru da yabani ot polenleri salınmaktadır. Bahar ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hastalığı da polenler nedeniyle tetiklenmektedir.  </p>

Bahar alerjileri polen salınımı nedeniyle tetikleniyor

Bahar aylarında polen salınımına bağlı en sık;  göz, burun ve solunum yolu alerjileri görülmektedir. Polenler; ağaç, çayır ve yabani otlardan salınan gözle görülmeyen, havada uçan maddelerdir. Bahar aylarında kavak ve çınar ağaçlarından salınan beyaz, pamuğa benzeyen uçucu maddeler polen değildir. Açık ve rüzgarlı havalarda polenler çok uzun mesafelere uçarak ulaşabilmektedir. Baharın erken döneminde ağaç polenleri, Mayıs, Haziran aylarında çayır polenleri, yaz sonuna doğru da yabani ot polenleri salınmaktadır. Bahar ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hastalığı da polenler nedeniyle tetiklenmektedir.  

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.