Coronavirüsten Korunurken El Sağlığınıza Dikkat

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Coronavirüsten Korunurken El Sağlığınıza Dikkat

Aşırı sabun ya da dezenfektan kullanımına dikkat

Coronavirüsten Korunurken El Sağlığınıza Dikkat

Tüm dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği COVID-19 (Yeni Coronavirus) ile mücadele sürecinin en önemli basamağı elleri sık sık su ve sabunla yıkamak veya dezenfektan ile temizlemek. Ancak aşırı sabun ya da dezenfektan kullanımı ya da elleri sık yıkamak el cildinin kurumasına ve el egzamalarının oluşmasına yol açabiliyor. Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Alev Eken, COVID-19 ile mücadele sürecinde el sağlığını da korumak için önerilerde bulundu.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu öneriler; sadece aşırı sabun kullanımı ve sık el yıkamanın cilt üzerindeki etkisini yönetmeye yöneliktir. El dezenfeksiyonu,  COVID-19 mücadele stratejilerinin önemli bir parçasıdır ve bu süreçte en az 20 saniye boyunca düzenli el yıkama önerilir. El yıkama için normal el yıkama deterjanları tercih edilmesine rağmen, el dezenfektanları ve alkol %70 coronavirüs yayılma riskini azaltmak için kullanılabilir.

Sabun, alkol, dezenfektan jeller ve su ile sık maruz kalmak kuru cilde ve temas/kontak dermatite (bir çeşit egzamaya) neden olur. Kontakt dermatit; el cildinde kuruma, kaşınma, kızarıklıklar, küçük kabarcıklar, ağrılı çatlaklara neden olabilir. Zaten normalde de hassas veya kuru bir cildi olan kişiler, ellerini normalden daha fazla yıkadığı için, bu duruma özellikle duyarlı olabilir. Ayrıca bu içinde bulunduğumuz durum nedeniyle, cildi aşırı temizleme ajanlarıyla maruz bırakarak, bariyer/koruyucu özelliklerini de bozmuş oluyoruz.

Alınacak bazı önlemlerle ciltteki hassasiyetin ya da sık el yıkamanın cilt üzerindeki etkisini nasıl en aza indirmek mümkündür. Bu süreçte el sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

•    Klasik el sabunları, köpük temizleyiciler, sıvı sabunlar yerine eczanelerde satılan ve deterjan içeriği olmayan cilt temizleyicileri ya da bebek şampuanları kullanın. Bu ürünler; cildin kendi doğal yağ içeriğini bozmaz, cilde nem sağlar, tahriş ve kuruluk oluşturmaz.

•    Ellerinizi yıkadıktan sonra ovalayarak değil, tamponlayarak tek kullanımlık yumuşak peçetelerle kurulayın.

•    Nemlendiriciler el egzamasının önemli bir parçasıdır. Cildin hasar görmüş dış-koruyucu tabakasını onarmaya yardımcı olur ve cildin nemini hapseder. Elleriniz her yıkandıktan sonra, gün boyunca sık sık ve cilt her kuruduğunda uygulayın.

•    Unutmayın! Cildin onarım ve yenilenme zamanı gecedir. Yatmadan hemen önce yoğun bir nemlendirici tabakası uygulayın, tercihen pamuklu bir eldiven giyin ve gece boyunca bırakın.

•    Şiddetli el egzamanız varsa ya da enfeksiyondan şüpheleniyorsanız (cildinizde sızıntı, akıntı, yangı varsa) bir dermatoloji uzmanından yardım alın. Reçeteli tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024