Gülüş Tasarımı İle Hayalinizdeki Gülümsemeye Kısa Sürede Kavuşun

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Gülüş Tasarımı İle Hayalinizdeki Gülümsemeye Kısa Sürede Kavuşun

Dişlerdeki sağlıksız görüntü ve şekil bozuklukları kişinin kısa vadede gülümsemesini, uzun vade de ise özgüvenini olumsuz etkiliyor. Gülüş tasarımı, diş ve diş eti sorunlarıyla mücadele edenlerin ve dişlerinin görüntüsünden memnun olmayanların yıllardır hayal ettikleri görünüme çok kısa sürede kavuşmasını sağlıyor. Güven Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Uzmanları, gülüş tasarımı hakkında bilgi verdi.

Gülüş Tasarımı İle Hayalinizdeki Gülümsemeye Kısa Sürede Kavuşun

İçindekiler

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı; estetik açıdan kişiyi rahatsız eden diş, diş eti ve tüm destekleyici yapıların, kişinin istek ve gereksinimlerine uygun planlanması sonucunda doğal ve güzel bir görünümün elde edilmesi işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşımla hasta, ideal ve estetik bir görüntüye kavuşur.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı işlemlerine başlamadan önce hastanın ihtiyaç ve istekleri analiz edilir. Doğru bir analiz için dişlerin ölçüsü, ağız içinin ve dışının fotoğrafları, videoları alınır. Analiz sonucunda, hastanın diş, damak ve ağız yapısına en uygun yöntemler ve işlemler belirlenir. Tedavi sonrasında elde edilecek görüntüler; programlar ve hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur. Hasta ve hekimin ortak kararıyla gülüş tasarımı işlemlerine başlanır.

Gülüş tasarımında öncelikle diş eti sağlığı ve estetiği sağlanmalıdır. Çünkü güzel bir gülümseme için “pembe estetik” olarak da bilinen diş eti estetiği oldukça önemlidir. Bu nedenle gülüş tasarımına, diş eti tedavisiyle ve seviyeleme işlemleriyle başlanır. Hastada diş eksikliğinin olduğu durumlarda, implant ve gerekli olan diğer cerrahi tedaviler uygulanır. Yara iyileşmesinin ardından gerekli ise diş beyazlatma işlemi yapılır. Sonrasında ise hastanın estetik ve fiziksel ihtiyaçlarına göre estetik dolgu, lamine, kaplama, zirkonyum kaplama işlemlerinin birkaçı veya hepsi uygulanır.

Gülüş tasarımında hangi işlemler yapılır?

Her hastanın estetik algısı, ihtiyaçları ve yüz şekli farklıdır. Bu nedenle yapılacak işlemler kişiye özel belirlenir. Hastanın yüz hatları, cinsiyeti, yaşı, dudak yapısı, diş görünürlüğü, yüzün simetrisi, yüz yüksekliği ve beklentileri gibi kriterler göz önüne alınır.

Çürük varsa dolgu veya kanal tedavisi, diş etleri için diş taşı temizliği veya daha ileri cerrahi işlemler uygulanır. Sonrasında ise hastaların estetik beklentilerine göre yöntemler belirlenir. Bu yöntemler; gingivektomi, diş beyazlatma (Bleaching), implant ve protez uygulamalarıyla diş eksikliklerinin giderilmesi, porselen lamineler, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedavilerdir.

Gülüş tasarımı işlemlerini kimler yaptırmalıdır?

Daha güzel gülümsemek isteyen herkes, gülüş tasarımı için adaydır.

Gülüş tasarımı işlemleri ne kadar sürer?

Gülüş tasarımı yaparken bazı kişilerde cerrahi işlem yapmak gerekebilir ve durum sürenin uzamasına sebep olabilir. Cerrahi işlem gerekmeyen durumlarda gülüş tasarımı işlemleri ortalama 10 gün içerisinde tamamlanır.

Gülüş tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle hasta, şikayetlerini ve istediği görüntüyü doktoruna doğru bir şekilde aktarmalıdır. Bu nedenle gülüş tasarımında hasta ve hekim arasında doğru iletişim kurulması oldukça önemlidir. Gülüş tasarımının tüm evrelerinde hastayı çok iyi dinlemek gereklidir. Hastanın, sağlık ve estetik açısından şikayetleri doğru analiz edilmelidir.

Gülüş tasarımı ile elde edilen görüntünün kalıcı olabilmesi için hangi bakımlar yapılmalıdır?

Gülüş tasarımı sonrasında; rutin ağız bakım işlemlerine devam edilmeli ve 6 aylık periyodik kontroller ihmal edilmemelidir. Sağlıklı dişlerin ve diş etlerinin iyi bir gülümsemenin öncüsü olduğu ise unutulmamalıdır.

Dijital gülüş tasarımı nedir?

Dijital gülüş tasarımı; dijital teknolojiler kullanılarak kişiye özel gülüş tasarımının oluşturulmasıdır. Dijital gülüş tasarımında, teknolojik yazılımlarla kişinin diş yapısı ve yüz oranları derinlemesine analiz edilir. Bu sayede hastanın diş yapısı, diş etleri, dudakları ve yüzü arasındaki en doğru uyum belirlenir. İşlemlerin birçoğu dijital ortamda yapıldığı için seans sayısı azalır. Bu durum, gülüş tasarımının daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Çekilen fotoğraflar ve dijital ölçüler sonrasında final gülüş tasarımı, hastaya dijital ortamda sunulur ve hastanın onay vermesiyle birlikte işlemlere başlanır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024