Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yolları

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yolları

Sınav kaygısı, sınavlara yönelik yoğun ve sürekli bir endişe, stres veya huzursuzluk duygusu yaşanmasıdır.

Sınavlara düzenli ve etkili bir şekilde hazırlanılması, rahatlama ve nefes alma tekniklerinin kullanılması, olumlu düşünce ve inançların oluşturulması, zaman yönetimi becerilerinin geliştirilmesi sınav kaygısıyla başa çıkmada etkili yöntemlerdendir.

Peki, sınav kaygısının belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Uzm. Psk. Deniz Tetir, sınav kaygısı hakkında yazdı.

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yolları

İçindekiler

Sınav kaygısı nedir?

Sınav kaygısı; öğrenilen bilgilerin sınav esnasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyerek performansın düşmesine neden olan yoğun kaygı olarak tanımlanmaktadır.

Sınav kaygısının nedenleri nelerdir?

  • Mükemmeliyetçilik ve yüksek standartlar,
  • Sosyal çevrenin beklentileri ve baskısı,
  • Sınava yeterince hazırlanamadığını düşünme ve sınava yönelik temel inançlar (Sınav notum benim kim olduğumu gösterir, sınavı kazanamazsam ben bir hiçim, hiçbir şeyi başaramıyorum, hayatta başarılı ve mutlu olabilmek için sınavı kazanmaktan başka yol yoktur gibi düşünceler.) sınav kaygısına neden olabilir.

Her sınav kaygısı riskli midir? Sınav kaygısı ne zaman sorun haline gelir?

Her sınav kaygısı riskli değildir. Sınava girecek her kişide kaygı görülebilir, belirli bir düzeyde kaygı, kişinin sınavlara motive olması ve hazırlanmasında faydalıdır. Ancak hissedilen kaygı yoğunluğu, kişinin öğrendiği bilgileri kullanmasını olumsuz etkileyerek performansını düşürüyorsa sınava yönelik kaygı bir sorun haline gelmektedir.

Sınav kaygısının fiziksel, duygusal ve zihinsel belirtileri nelerdir?

Fiziksel belirtileri: Karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da aşırı yeme.

Duygusal belirtileri: Öfke, korku, umutsuzluk, sürekli olarak ağlama.

Zihinsel belirtileri: Odaklanmayla ilgili problemler, dikkat dağınıklığı, unutkanlık.

Sınav kaygısı sınavdan sonra devam eder mi?

Kaygı, sınavdan önce ve sınav anında olabileceği gibi gelecek sonuçla ilgili sınavdan sonra da devam edebilir.

Ebeveynlerin tutumları gençlerde sınav kaygısını tetikler mi?

Sınav süreçlerinde ebeveynlerin olumsuz tutumları sınav kaygısını artıran faktörlerden biridir. Reddedici ve eleştirel tutum, gerçekçi olmayan beklentiler, başarının yüceltilip başarısızlığın küçümsenmesi ve diğerleriyle karşılaştırma yapmak sınav kaygısını tetikleyebilir.

Kaygı sürecinde ebeveynlerin tutumları nasıl olmalıdır?

Aileler gerçekçi olmalı ve çocuklarını akranlarıyla karşılaştırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca çocuklarına olan sevgilerinin sınav notuna göre değişmeyeceği ve karşılıksız olduğu hissettirilmelidir. Çocuklarına sorumluluk vererek onlara güvenmeleri ve cesaretlendirmeleri de önemlidir.

Sınav kaygısı sınav süresince hata yapmaya neden olur mu?

Her öğrenci sınava yönelik kaygı yaşayabilir ancak hepsinin sınav sonucu bu durumdan olumsuz etkilenmez. Ancak sınav kaygısına yönelik fiziksel, zihinsel ve duygusal belirtiler yoğun bir şekilde varsa sınav esnasında hata yapma ihtimali daha yüksektir.

Sınav kaygısı tedavisinde izlenen yollar nelerdir?

Eğer kişinin sınav kaygısı depresyon, anksiyete bozukluğu ve uyku bozukluğu gibi problemlere neden olmuşsa psikiyatrist desteği ve psikoterapi düşünülebilir. Ayrıca bireysel tedavi süreci aile terapisi ile desteklenebilir.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024