Pandemi Sürecinde Yaz Mevsiminde Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Pandemi Sürecinde Yaz Mevsiminde Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsime girerken havanın da ısınmasıyla birlikte cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için bazı önlemler almak gerekiyor. Bu önlemlerin başında; cildi yaza hazırlarken nem ihtiyacını karşılayacak desteklerden yararlanmak, günlük cilt bakım rutinini aksatmamak ve mutlaka cilt tipine uygun güneş koruyucu krem kullanmak geliyor. Pandemi sürecinde kullanılan maskeler güneşten korumada etkin olmadığı için maske takılsa da güneş kremini sürmeyi ihmal etmemek önem taşıyor. Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, pandemi sürecinde yaz mevsiminde cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Pandemi Sürecinde Yaz Mevsiminde Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçindekiler

Maske kullanımının cilde etkileri nelerdir?

Pandemi sürecinde maske kullanmak virüsün yayılma hızını yavaşlatmak açısından herkesin uyması gereken bir önlemdir. Bununla birlikte özellikle sıcak havalarda terlemenin de artmasıyla birlikte maske, ciltteki teri hapsederek akne, rozasea, seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında alevlenmeye neden olabilir. Bunlardan en sık görüleni maske kullanımına bağlı oluşan “mekanik akne” çeşidi olan ve “maskne” olarak adlandırılan cilt problemidir. Çift maske kullanımı nemli ve havasız ortamın etkisini daha da artırmaktadır.

Maske takarken makyaj yapmak da nemli ve kapalı kalan cilt yüzeyinde tabaka oluşturarak gözeneklerin tıkanmasına neden olacağından sivilce oluşumunu kolaylaştıracaktır. Bu nedenle fondöten veya pudra gibi kapatıcılar yerine renkli güneş koruyucular tercih edilebilir. Renkli güneş koruyucu tercih edilmesinin bir diğer avantajı da cilt yüzeyinde mekanik koruma sağlamasıdır.

Maske takıyor olmak güneşten korunmada yeterli mi?

Yaz aylarında cildimizi korumamız gereken en önemli faktör, güneştir. Pandemi nedeniyle kullanılan maskeler renk ve kalınlıklarından bağımsız olarak güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı tam koruma sağlamamaktadır. Bu nedenle pandemi sürecinde de güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyu krem sürülmesi ve kremin emilmesi için sürüldükten yaklaşık 1 saat sonra maske takılması önerilmektedir.

Güneş koruyucu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Güneş koruyucu cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Yağlı ve parlayan bir cilt yapısı olan kişiler su bazlı, gözenekleri tıkamayan, en az 30 ve üzeri koruma faktörlü (SPF) ürünleri tercih etmelidir. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar için ise aynı zamanda nemlendirici etkili güneş koruyucular daha uygun olacaktır. Makyaj yapmak zorunda olanlar yine cilt yapılarına uygun olmak koşuluyla renkli güneş koruyucuları tercih edebilirler.

Yaz aylarında cildin nem dengesini korumak için nasıl bir yol izlenmeli?

Yaz mevsimine girişte cildi güneşin olumsuz etkilerine karşı hazırlamak için alınabilecek en iyi önlemlerden biri yoğun nem terapisi sağlayan bir bakım yaptırmaktır. Neme doymuş temiz bir cilt, birçok cilt probleminin ortaya çıkmasına engel olacaktır. Cildin nem kaynağı olan hyalüronik asit, kolajen sentezinde gerekli amino asitler ve çeşitli vitaminlerden oluşan kokteylin cilt altına enjekte edilmesiyle uygulanan gençlik aşısı işlemi yaza girişte etkili bir bakım işlemi olarak ön plana çıkmaktadır. Yılda iki kez iki hafta arayla ve üç seans yapılmasından yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. İşlem sonrasında cilt, hyalüronik asitle nemlenip daha aydınlık, daha dinç görünürken, antioksidan peptid ve vitaminlerle güneşin zararlı etkilerine karşı dayanıklılık kazanır.

Yaz aylarında yaptırılmaması gereken işlemler nelerdir?

Yaz aylarında uzak durulması gereken işlemler ise; leke ve lazer tedavileridir. Leke tedavilerinin ciltte soyucu etkisi, güneşe karşı savunmasız bir cilt anlamına gelmektedir. Bu durum lekelenmeyi daha da kolay hale getirebilmektedir. Güneş gören bölgelere uygulanan lazer tedavisinden de bu dönemde kaçınmak gerekmektedir. Eğer lazer tedavisi yaptırmak zorunluysa sık sık güneş koruyucu krem kullanmak ve güneş ışınlarından koruyan giysiler giymek gibi sıkı tedbirler almak gerekmektedir. Bu işlemler dışındaki; mezoterapi, PRP, botoks, dolgu gibi işlemler yaz mevsimi de dahil olmak üzere yılın her döneminde yaptırılabilir.

Yaz aylarında, günlük cilt bakım rutini nasıl olmalıdır?

Cilt her akşam uygun bir temizleme jeli ile yıkanmalı ardından nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir. Sabah kalkınca da yüzü duru suyla yıkadıktan sonra güneş koruyucu krem sürmek yaz aylarında günlük cilt bakımı rutinini oluşturmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024