Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi, zamanında tedavi edilmesi gereken ve bazen başka sistemik hastalıkların ilk belirtisi olabilen dermatolojik bir rahatsızlıktır.

Vitamin ve mineral eksiklikleri, kansızlık, hormonal bozukluklar, stres, ruhsal travmalar saç dökülmesine neden olabilir.

 Kaliteli gıda tüketimi, iyi uyku, saçların kuruyken taranması ve açılması, saçın yapısına uygun şampuan ve kremlerin seçilmesi, saçların çok fazla kimyasal işleme maruz bırakılmaması saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Saç dökülmelerinde, yanlış tedavi uygulamaları kalıcı saç kayıplarına yol açabilir.

Peki, saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, saç dökülmeleri hakkında bilgilendirdi.

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İçindekiler

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesini;

 • Skatrisyel saç dökülmeleri,
 • Skatrisyel olmayan saç dökülmeleri olarak iki ana başlıkta inceleyebiliriz.

Skatrisyel saç dökülmeleri genellikle deri ya da sistemik kaynaklı bir inflamatuvar yani iltihabi bir olayı takiben gelişir ve saçlı deride saç köklerinin kaybedildiği kalıcı saç kayıplarına neden olur. Bu durum deriyi ilgilendiren bakteriyel, fungal (saç ve saçlı derinin mantar enfeksiyonları) ya da viral enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi, sebebi bilinmeyen sadece deriyi ilgilendiren iltihabi deri hastalıkları ya da sistemik bir hastalığın saçlı deri tutulumu yapması nedeniyle de olabilir.

Skatrisyel olmayan saç dökülmelerinde ise saç folikülleri kaybedilmez ve saç dökülmesi, saçlı deride belirgin bir inflamasyon belirtisi yani kızarıklık, kabarıklık gibi semptomlar olmadan kendini gösterir. Bu tip dökülmelerin en sık görülen örnekleri halk arasında saçkıran olarak bilinen “alopesi areata” ve genel saç dökülmesi olarak tanımlanan “telogen effluvium” dur.

Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen “androjenik alopesi” skatrisyel saç dökülmesi olmamakla birlikte bu tip saç kaybında zaman içinde saç kökleri kapanır ve saç çıkma şansı kaybolur. Bu saç kaybı da erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi tipidir.

Kadınlarda ise menopoz sonrası saç dökülmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Skatrisyel olmayan saç dökülme nedenlerinden biri de “anagen effluvium” olarak adlandırılan genellikle kemoterapötik ilaç alan hastalarda görülen dökülme tipidir.

Günlük 50-100 tel saç dökülmesi normaldir. Bunun üzerinde bir saç dökülmesi varsa mutlaka araştırılması gerekir.

 • Son dört ay içinde gebelik sonlanması,
 • Doğum kontrol hapı bırakılması ya da değiştirilmesi,
 • Ağır diyet,
 • Kilo kaybı,
 • Ateşli hastalık,
 • Geçirilen bir operasyon ya da yaşanan ruhsal bir travma nedeniyle de saç dökülmesinde artış olabilir.

Saç dökülmesi başka hastalıkların belirtisi olabilir mi?

Saç dökülmesi vücutta ters giden birçok durumun belirtisi olabilir.

Saç dökülmesi yaşayan bireyin;

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri,
 • Kansızlık,
 • Hormon bozuklukları,
 • Romatizmal ve enfeksiyöz hastalıklar açısından sorgulanması ve muayene edilerek gerekli tetkiklerinin yapılması gerekir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Sağlıklı saç, sağlıklı vücutta olur ve saç, kökünden beslenir. Genel sağlık durumu için alınacak önlemler sağlıklı saçlar için de gereklidir.

 • Kaliteli gıda tüketimi,
 • İyi uyku,
 • Stresle baş etme yöntemlerinin geliştirilmesi,
 • Saçların kuruyken taranması ve açılması,
 • Saçın yapısına uygun şampuan ve kremlerin seçilmesi gibi etkenler saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, saçlara uygulanan her türlü kimyasal ve mekanik işlem saç şaftına zarar vermektedir. Bu nedenle saçların çok fazla işleme maruz bırakılmaması da oldukça önemlidir.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisine başlanabilmesi için öncelikle doğru tanının konulması gerekir. Saç dökülmesinde doğru tanı, ayrıntılı bir öykü alınması ve muayene ile başlar.

Gerekli tetkikler de yapıldıktan sonra tanıya göre tedavi alternatifleri hastayla konuşulup bir plan yapılır. Bu tedaviler, varsa altta yatan sistemik hastalıklara yönelik konsültasyon ve diğer ilgili hekimlerin tedavileriyle kombine olabilir.

Uygulanacak oral ve yerel tedaviler yanında tedavi planına göre saç mezoterapisi, PRP gibi yöntemlerle kombine edilebilir.

Saç dökülmesi ve saçlı deri hastalıklarının tedavisi genellikle 6-12 ay, bazen de ömür boyu sürecek bir zaman dilimine yayılabilir. Bu tamamen konulan tanıyla ilişkilidir. Çünkü saç dökülmesi bir semptomdur, tanı değildir.

Saç dökülmesi için hangi doktora başvurulur?

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar, bir dermatoloji uzmanına başvurmalıdır. Ancak, ne yazık ki saç dökülmesi yaşayan birçok kişi, sorunu sadece kozmetik bir problem olarak görmekte ve çözümü hekim dışı kişilerde aramaktadır. Bu durum saç dökülmelerinde tanı ve tedavi gecikmelerine, yanlış uygulamalar sonucu kalıcı saç kayıplarına yol açabilmektedir. Saç vücudumuzun en büyük organının yani derimizin bir parçasıdır, hastalıkları vardır ve tedavileri uzman hekimlerin, yani dermatologların işidir.

Saç dökülmesi yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Saç dökülmesinde, öncelikle kişinin kendi belirtisinin farkına varması gerekmektedir. “Gerçekten anlamlı bir saç dökülmesi mi?”, “Günde kaybedilen saç teli sayısı 100 teli geçiyor mu?”, “Saç hacminde azalma var mı?”, “Vücudunda eşlik eden herhangi bir değişiklik var mı?”, “Saçlı deriye ait başka bir belirti var mı?” Bunları gözlemleyen kişiler vakit kaybetmeden bir dermatoloji hekimine başvurmalıdır.

En önemlisi anlamlı saç dökülmesinin bir hastalık belirtisi olduğunun unutulmamasıdır. Kişi, saç dökülmesini kendi yöntemleriyle kontrol altına almaya çalışmadan hekime başvurmalıdır. Saç ve saçlı deri hastalıkları zamanında tedavi edilmesi gereken, bazen başka sistemik hastalıkların ilk belirtisi olabilen bir hastalık grubudur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024