Dijital Ekran Kullanımı Çocukların Motor Becerilerini Olumsuz Etkiliyor

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Dijital Ekran Kullanımı Çocukların Motor Becerilerini Olumsuz Etkiliyor

Pandemi nedeniyle uzun süre dışarıda oynayamayan çocukların ilk adreslerinin tabletler olması, motor becerilerini negatif yönde etkiledi. Normalleşme sürecinin başlamasıyla dijital ekranların yerini, motor becerilerini geliştirecek etkinliklere bırakması gerekiyor. Bu noktada ailelerin çocuklarının dijital ekran kullanım sürelerini kısıtlamaları önem taşıyor. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden Dr. Şebnem Gümüşçü, dijital ekranların çocukların motor becerilerine etkisi hakkında bilgi verdi.

Dijital Ekran Kullanımı Çocukların Motor Becerilerini Olumsuz Etkiliyor

İçindekiler

Çocukların dijital ekran kullanım süresi kısıtlanmalıdır?

Amerikan Pediatri Akademisi 18 aylıktan küçük çocukların ekrandan tamamen uzak tutulması gerektiğini belirtmektedir. 18-24 ay arası çocukların ekran kullanımı, anne babaların takibinde ve çok kısa süreli olmalıdır. Ayrıca 2-5 yaş arası çocukların da anne babaların gözetiminde ve günde en fazla bir saat ekran karşısında kalması, sonraki yıllarda ise mutlaka bir süre sınırı verilerek kullanım sağlanması önerilmektedir. Aynı zamanda, bebek ve küçük çocuklarda ekran kullanımının, çocukların gelişim alanlarına yönelik kanıtlanmış bir yararının bulunmadığı özellikle vurgulanmaktadır. Aileler uzaktan erişim ile çocuklarının teknoloji kullanımlarını kontrol edebilecekleri uygulamalardan yararlanarak ekran kullanım sürelerini kısıtlayabilirler.

Çocuklarda motor gelişimine katkı sağlayan etkinlikler nelerdir?

Bilgisayarların, erken çocuklukta yapılması gereken kritik etkinliklerin yerine geçmesine izin verilmemelidir. Bu etkinliklere örnek olarak; sanat, müzik, oyun, sosyal etkileşim, kitapları keşfetme, el becerileri, büyüklerle birlikte iş yapma, tırmanma, atlama gibi bedensel etkinlikler gösterilebilir. Hiçbir bilgisayar yazılımı, bu gerçek ve doğal hayatın yerini alamaz. Bu nedenle özellikle okul öncesi ve okul dönemindeki çocukların oyun ve ders için klavyeyi ağırlıklı olarak kullanmaları, küçük kas motor gelişimlerinin ve el becerilerinin desteklenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

Çocukların, bilgisayarda fareyi doğru ve etkin bir şekilde kullanmaları, örneğin; bir boyama programında renk seçme, boyayı boşaltma, silme, tek ve çift tıklama ve benzeri becerileri yapmaları, el-göz koordinasyonlarının gelişmesine yardımcı olacaktır. Fare ve klavye kullanarak yapacakları bu etkinliklerin yanı sıra; oyun hamuru, boya kalemleriyle boyama yapılması, ipe boncuk dizilmesi, dolu plastiğe çivi takılması, kuru nohutların içinden fasulyelerin ayıklanması, cetvel ile çizgi çizilmesi, şablon kullanılması, mozaik çalışması yapılması gibi üç boyutlu çalışmalar da çocukların el becerilerinin gelişmesini destekleyici etkinliklerdendir.

Düzenli fiziksel aktivite ile çocukların motor gelişimi arasında ilişki var mıdır?

Çocukların gelişimi bütünsel yaklaşım içinde ele alınmalıdır. Bu nedenle küçük kas motor gelişimlerinin yanı sıra, büyük kas motor gelişimlerinin de desteklenmesi önemli görülmektedir. Özellikle Covid-19 döneminde hareketleri sınırlanan çocuklara, düzenli fiziksel egzersiz yapmaları için uygun ortam sağlanmalıdır. Ayrıca, Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklarda obezite ve kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçebilmek için 5-10 yaş arasındaki çocuklara, günde bir saat koşma ve basketbol gibi orta şiddetli fiziksel etkinlikler; haftanın üç günü ise tenis ve futbol gibi yoğun fiziksel etkinlikler tavsiye etmektedir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024