Kronik Stres ve Bağışıklık Sistemimiz Arasındaki İlişkide Kişiliğimizin Rolü

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kronik Stres ve Bağışıklık Sistemimiz Arasındaki İlişkide Kişiliğimizin Rolü

Kronik yani uzun süreli stres bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Yapılan araştırmalar bazı kişilik özelliklerinin ve psikolojik faktörlerin kronik strese yol açabildiğini ortaya koyuyor. Bunların farkında olmak stresle başa çıkmayı kolaylaştırarak, stresin tetiklediği sağlık sorunlarından korunmaya fayda sağlıyor. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Psikoloji Bölümünden Uzm. Psk. Merve Ilıcan, kronik stresle baş etme yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Kronik Stres ve Bağışıklık Sistemimiz Arasındaki İlişkide Kişiliğimizin Rolü

İçindekiler

Stres nedir?

Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı etkileyen ve yaşam kalitesini azaltan stres, kişinin çevresindeki rahatsız edici veya zorlayıcı şartlara karşı hissettiği gerilim hali olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli tepki oluşturan çevresel uyaranlara “stresör” denilirken, bireyin bu uyarıcılara gösterdiği tepkiler ise “stres” olarak ayrıştırılabilmektedir.

Stres neden ortaya çıkar?

Kişilik özellikleri, zihin ve beden ilişkisi gibi psikolojik faktörler bireyin stresle başa çıkma tarzına, dolayısıyla fiziksel sağlığına etki edebilmektedir. Beden doğası gereği bir tehditle karşılaşınca adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını salgılamakta ve bu durum fizyolojik hareketlenmeyi başlatmaktadır. Bedenimiz savaş ya da kaç tepkisi olarak adlandırılan hızlı ve otomatik bir seyir izlemektedir. Bu tepki işlevsel seviyede bizleri korumakta ama işlevsizleşmeye başladığında fiziksel ve ruhsal sağlığımıza, günlük işlevsellik düzeyimize, ilişkilerimize, iş yaşantımıza ve daha birçok yaşam alanımıza zarar vererek yaşam kalitemizi azaltmaktadır.

Kronik stresin neden olduğu semptomlar nelerdir?

Kronik, yani uzun süreli stres bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hastalıkların oluşumunda direncimizin düşmesine zemin oluşturarak sağlıkla ilgili davranışlarımızı etkilemektedir.

Kronik stresin neden olduğu semptomlardan bazıları; çarpıntı, baş ağrıları, sindirim problemleri, nefes darlığı, ellerde titreme, sese karşı aşırı hassasiyet, uyku problemleri, yeme problemleri, halsizlik, eklem ağrıları, kalp rahatsızlıkları, gerginlik, huzursuzluk, kaygı, çökkünlük, motivasyon kaybı, isteksizlik, kayıtsızlık, sinirlilik, saldırganlık, unutkanlık, kararsızlık, sosyal hayatta yoksunlaşma olarak sıralanabilir.

Kronik stres, bağışıklık sistemi ve kişilik özellikleri arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yapılan araştırmalar bazı kişilik özelliklerinin ve psikolojik faktörlerin kronik strese yol açabileceğini ve buna bağlı olarak da bağışıklık sistemimizin baskılanarak hastalıkların ortaya çıkma riskini artırabileceğini göstermektedir.

Bu kişilik özellikleri ve psikolojik faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Karşılanmayan ve görmezden gelinen duygusal ihtiyaçlar
 • Mükemmeliyetçilik
 • Hayır diyememek
 • Aşırı fedakârlık
 • Önceliğe başkalarını koyarak benliği görmezden gelmek
 • Duyguları bastırmak
 • Öfke kontrolsüzlüğü

Stresle baş etmek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Stresin bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem alabilmek için stresle baş etmeyi öğrenmek gerekmektedir. Stres ile başa çıkmak için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sağlıklı ve düzenli beslenmek
 • Uyku düzeni oluşturmak
 • Düzenli spor ve egzersizler yapmak
 • Gevşeme teknikleri rutini oluşturmak
 • Stresi oluşturan faktörleri fark etmek, anlamak ve ortadan kaldırmaya ya da uyum sağlamaya yönelik farkındalık geliştirmek,
 • Sosyal desteği artırmak,
 • Kontrol edebileceklerimiz ve edemeyeceklerimizin farkına varmak
 • Kendinize zaman ayırarak hobiler geliştirmek ve sosyal aktivitelerde aktifleşmek

Bu önerilerin yanı sıra stres günlüğü tutarak, yaşanılan stresi, başa çıkma şekillerini, stres oluşturan yaşantılarla alakalı düşünceleri, duyguları ve davranışları not alarak stres farkındalığı artırılarak kişinin bu faktörlerdeki payı azaltılabilir. Alınan tüm önlemlere rağmen stres ile baş etmede istenilen etki yaratılamıyorsa, psikolojik destek almak en etkili yoldur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024