Kolit Hastalığının Çeşitleri, Belirtileri, Tanı Ve Tedavi Yöntemleri

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kolit Hastalığının Çeşitleri, Belirtileri, Tanı Ve Tedavi Yöntemleri

Karın ağrısı, kanlı mukuslu ishal, kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, makattan kanama, bulantı, kusma, ateş ve şişkinlik gibi şikayetlerle kendini belli eden kolitin farklı çeşitleri bulunuyor. Bu nedenle tedavi planının hastalığın çeşidine ve kişiye özel belirlenmesi önem taşıyor. Güven Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Doç. Dr. Muharrem Taşkoparan kolit hastalığı hakkında bilgi verdi.

Kolit Hastalığının Çeşitleri, Belirtileri, Tanı Ve Tedavi Yöntemleri

İçindekiler

Kolit nedir?

Kolit, kalın bağırsağın iltihabi hastalığıdır.  Mikroplara veya diğer zararlı uyaranlara bir yanıt olarak bağırsağın mukozal yani iç tabakasının iltihaplanması anlamına gelir ve bağırsakta ülserlere yol açar.  Akut veya kronik olabilir. En çok bilineni “ülseratif kolit” hastalığıdır.  

Kolit hastalığı kimlerde ve ne sıklıkta görülür?

Kolit nedenlerine bağlı olarak her yaşta görülebilir. Ancak ülseratif kolit daha çok 15-30 yaşları arasında görülür. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı eşittir. Genetik geçiş gösterebilir. Yakın akrabalarda ve hastaların çocuklarında görülebilir.

Kolit bulaşıcı mıdır?

Bulaşıcı olan ve olmayan kolit çeşitleri vardır. Ülseratif kolit, crohn hastalığı bulaşıcı değildir. Kişiden yakınlarına ve çocuklarına bulaşmaz.

Kolit hastalığının nedenleri nelerdir?

Kolit çeşidine göre nedenleri de farklılık gösterse de birçok kolit çeşidinin nedeni bağırsakların yani kolonun virüs, zararlı bakteri veya parazitler tarafından iltihaplanmasıdır. Bazı bağırsak hastalıkları da kolite neden olmaktadır. Kalın bağırsakta azalan kan akımı veya alerjik reaksiyonlar da kolite yol açabilir.

Kolit çeşitleri nelerdir?

  • Ülseratif kolit
  • Crohn hastalığı
  • Mikroskopik kolit
  • Alerjik kolit
  • Enfeksiyöz kolit
  • Antibiyotik kullanımına bağlı psödomembranöz kolit
  • İskemik kolit
  • Radyoterapinin yan etkisine bağlı olarak görülebilen radyasyon koliti

Kolit hastalığı belirtileri nelerdir?

Kolitin başlıca belirtileri; karın ağrısı, kanlı mukuslu ishal, kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, makattan kanama, bulantı, kusma, ateş ve şişkinlik olarak sıralanabilir.

Kolit hastalığının tanısı nasıl konulmaktadır?

Gastroenteroloji uzmanı; hastanın şikayetlerini dinlendikten, hastanın öyküsünü öğrendikten sonra fizik muayenesini yapar.  Kan, gayta testlerine ve iltihabi testlere bakar. Sonuca ulaşabilmek için genellikle kolonoskopi yapılır. Kalın bağırsak;  kolonoskopi sayesinde kontrol edilir ve ihtiyaç halinde bağırsaktan parça alınarak biyopsi yapılır ve tanı konur.

Kolit hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Kolitin çeşidine göre hastaya özel tedavi planı oluşturulur. Tıbbi tedaviler uygulanır.

Kolit hastalığının tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?

Kolit hastalarının beslenme planları, kolitin şekline ve sebebine göre değişiklik gösterebilir. Beslenme, bağırsak hastalıklarının nedeni değildir ancak bazı yiyecekler alevlenmeyi tetikleyebilir veya belirtileri kötüleştirebilir. Bu tetikleyiciler kişiden kişiye değişir ve ülseratif koliti veya Crohn hastalığı olan herkes için belirtileri azdıran tek bir yiyecek veya içecek türü yoktur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024